„Лидер“ извади талони на късмета, ВМРО пуска SMS-и, ГЕРБ агитира с чантички

Непозволената политическа агигация в изборния ден достигна вчера нови висоти. Заслугата е на наподобяващото лотарийна игра ноу-хау на партия „Лидер“. С талони на късмета нейни симпатизанти причаквали избиратели пред секциите, като услужливо им напомняли, че за да видят какво печелят, трябва да изтрият надписа „ГЕРБ/ БСП“. „Печалбата“ е номер 25, с който е вписана партията „Лидер“ в бюлетината. На самото талонче също има указание как да се процедира: „Изтрий, за да спечелиш“. Освен „Играта на късмета“ същата партия използвала и един вече традиционен начин на агитация - облепен с нейни плакати и номера й в листата автомобил бил засечен да кръстосва улиците около секциите.   
През изборния ден Районната избирателна комисия беше сезирана и за друго нарушение - агитация чрез SMS. Електронното съобщение гласяло „Гласувай за №18“, под който в листата е ВМРО.
В Полско Косово пък общински съветник от ГЕРБ раздавал на гласоподаватели чантички с подаръци, белязани с партийното лого, пише в жалба на БСП. 
По повод на тези сигнали РИК излезе с призив към всички партии да спазват закона и добрия тон, като се позовава на Изборния кодекс, който забранява агитацията в изборния ден.
До 17 часа 15 жалби и 10 сигнала за различни видове нарушения заляха РИК - основно за различни форми на агитация, съобщи нейният председател Наталия Кръстева. Оплакванията продължиха до края на изборния ден в 20 часа. Рекордьор по жалбите бе БСП. Повече от половината от оплакванията обаче били или несъстоятелни, или просто нямало начин да се установи нарушителят.
Според един от сигналите в Щръклево избиратели били извозвани до секциите с общински превоз. Проверка на РИК установи, че става дума за общински транспорт за хора с увреждания.
От БСП сезираха комисията, че в секция 32 в Гимназията по корабостроене и в 151 в ОУ „Братя Миладинови“ са раздавали на гражданите предварително откъснати от кочана и подпечатани бюлетини.
Председателят на РИК Наталия Кръстева коментира по този повод разочарованието си от некомпетентността на членовете на секционните комисии. „Въпреки че бяха обучени и от нас, и от партиите, някои допускат абсурдни, фрапиращи грешки“, заяви тя. И даде за пример как в една секция членовете, които нямали работа сутринта, започнали предварително да попълват данните в протокола за избирателния район. Броят на имащите право на глас бил записан срещу графата за реално гласувалите. Това по закон се прави след края на изборния ден.
Денят на вота бе белязан и от странен инцидент. 49-годишният русенец Златко Илиев отишъл да гласува в секция 67 в СОУ „Васил Левски“, но се оказало, че „вече е гласувал“. Срещу името му в избирателния списък имало подпис, само че той не бил негов. Проверка на личните данни установила, че вместо него е гласувал друг човек. Човекът бил допуснат до  гласуване, като СИК го записала допълнително. Въпреки че по случая е пусната жалба в РИК, комисията не е излязла със становище за санкции. Не е ясно кой и как е допуснал нарушението, а след като не можем да установим тези факти, няма как да излезем със съответното административно наказание, коментира Наталия Кръстева.
През изборния ден имаше и няколко сигнала от БСП за купуване на гласове в секциите в ОУ „Алеко Константинов“. Проверките на РИК и полицията обаче не установила нищо.
Някои от жалбите и сигналите бяха направо абсурдни, коментира още шефът на РИК Наталия Кръстева. Сред тях било съмнение за манипулации на вота, тъй като някои СИК били печата си върху празен лист. Кръстева обаче уточнява, че това е стандартна процедура за пробване на печатите, част от указанията на ЦИК. Също толкова нелеп бил сигналът, че в студентските общежития подпечатват студентски книжки. Без заверен семестър студентите не могат да гласуват, е обяснението, което Кръстева даде. В следобедните часове бил забелязан лек автомобил с мегафон да обикаля улиците на Русе и да агитира за една партия. Данните за колата били предоставени на МВР и РИК изчаквал полицията да идентифицира нарушителя.