В позицията е заявено, че подкрепяме целите, заложени в представеното от Европейската комисия предложение във всички посочени направления. В предложението за регламент се изисква публичните органи, които искат данни за краткосрочните наеми, да управляват системи за регистрация на предоставящите такива наеми, т.нар. домакини, включително чрез предоставянето на уникален регистрационен номер за регистрацията им.
Тези системи за регистрация могат да се управляват на национално, регионално или местно равнище, но трябва да бъдат в съответствие с образец на ЕС, който съдържа процедурни и материалноправни изисквания.
Публичните органи трябва също така да осигурят единна цифрова входна точка, която да предлага информация, от която се нуждаят платформите и домакините, и да позволява на домакините да извършват регистрацията онлайн.
От платформите ще се изисква да показват регистрационните номера и да споделят (чрез единна цифрова входна точка) затворен набор от данни с публичните органи, които прилагат схемите за регистрация. Малките платформи и микроплатформите с ограничена дейност ще се ползват от по-облекчени изисквания за обмен на данни.
ЕК прие в началото на ноември предложение за регламент, чието предназначение е да се повиши прозрачността в отрасъла на краткосрочното настаняване под наем и да се помогне на публичните органи да осигурят балансираното му развитие като част от сектора на устойчивия туризъм. Макар че резервациите на места за краткосрочно настаняване носят ползи за домакините (отдаващите под наем лица) и туристите, те може да пораждат опасения у някои местни общности, които например се сблъскват с липсата на жилища на поносими цени, посочиха тогава от ЕК. Посредством новите разпоредби ще се усъвършенстват събирането и споделянето на данни от домакините и онлайн платформите. Така ще бъде осигурена информация за ефективна и съразмерна с целта местна политика за справяне с предизвикателствата и възползване от възможностите, свързани с отрасъла на краткосрочното настаняване под наем.
Новите предложени разпоредби ще спомогнат за повишаване на прозрачността във връзка с установяването и дейността на домакините, предлагащи краткосрочно настаняване, и с правилата за спазване и ще улеснят регистрирането на домакините. Благодарение на новите разпоредби също така ще се преодолее сегашната разпокъсаност на споделянето на данни от онлайн платформите и в крайна сметка ще се допринася за предотвратяване на незаконните обяви, посочиха от ЕК в началото на ноември. Като цяло това ще допринесе за по-устойчива среда за туризма и ще подпомогне цифровизацията му.
Новите изисквания за споделянето на данни за краткосрочното настаняване под наем
С новата предложена нормативна уредба се постига следното:
• Хармонизиране на изискванията за регистрация за домакините и имотите им, отдавани под наем краткосрочно, когато тези изисквания бъдат въведени от националните власти: схемите за регистрация ще трябва да бъдат изцяло онлайн и удобни за ползване. Следва да се изисква сходен набор от информация за домакините и имотите им, а именно сведения кой, какво и къде настанява под наем. При завършване на регистрацията домакините следва да получават единен регистрационен номер.
• Изясняване на правилата с цел да се гарантира, че регистрационните номера се показват и проверяват: онлайн платформите ще трябва да улесняват домакините да показват регистрационните си номера на платформите. Те ще трябва също така да извършват проверки на случаен принцип дали домакините регистрират и показват правилните номера. Публичните органи ще могат да отнемат временно регистрационните номера и да искат от платформите да премахват обявите на домакините, които са в нарушение.
• Рационализиране на споделянето на данни между онлайн платформите и публичните органи на управление: онлайн платформите ще трябва да предоставят на публичните органи данни за броя на нощувките и броя на гостите веднъж месечно, по автоматизиран начин. За малките платформи и микроплатформите се предвиждат възможности за облекчено отчитане. Публичните органи ще могат да получават тези данни чрез "единни цифрови входни точки". Така ще се подпомогне целенасоченото определяне на политиката.
• Разрешаване на повторното използване на данните в обобщен вид: данните, създадени по силата на настоящото предложение, ще допринасят – в обобщен вид – за статистиката за туризма, изготвяна от Евростат, и ще захранват бъдещото европейско пространство за данни за туризма. С тази информация ще се подпомогне развитието на новаторски услуги, свързани с туризма.
• Установяване на ефективна уредба за прилагането: държавите членки ще наблюдават прилагането на тези разпоредби за прозрачността и ще въведат подходящи наказания за неспазване на задълженията по новия регламент.
Следващи стъпки
Предложението на Комисията ще бъде разгледано от Европейския парламент и Съвета с цел приемането му. След приемането и влизането му в сила държавите членки ще разполагат с двугодишен срок за установяване на механизмите, необходими за обмена на данни.