Волкан Аслъ отговори на въпроси на БТА, свързани с туризма, със сътрудничеството между Турция и България в сферата на туризма, както и във връзка с развитието на бранша в няколко централни турски окръзи (Кайсери, Йозгат, Кършехир). От Агенцията за развитие и промотиране на туризма (TGA) също отговориха на някои от въпросите.
Българските туристи обичат да посещават Турция. В повечето случаи обаче те пътуват до Истанбул, близките български градове Одрин и Текирдаг, Егейското и Средиземноморското крайбрежие. Как смятате да популяризирате тези красиви и малко познати градове (Кайсери, Йозгат, Кършехир) сред чуждестранните туристи?
- Имаме силни исторически връзки с гражданите на България. Когато те посещават по-слабо популярните и красиви места в нашата страна, те определено са впечатлени от снимките и видеоклиповете, които виждат, и получават съвети от тези, които са ни посещавали преди. Привличането на повече посетители изглежда възможно чрез използването на социалните медии. Знаем, че имаме голям опит в тази област и сме уверени, че ще успеем, каза Аслъ.
От Агенцията за развитие и промотиране на туризма добавиха специално за БТА, че под ръководството на министерството на културата и туризма Турция разработва различни проекти с цел главно разнообразяване на туристическите продукти, както и намаляване на натиска върху крайбрежните райони, причинен от масовия туризъм. Един от тези проекти е Програмата за промотиране и развитие на окръзите (İTGP), която бе стартирана през 2021 г. с цел да се развива туризмът във всички 81 окръзи в Турция и да се привличат туристи през всички дванайсет месеца.
През 2021 г. в рамките на İTGP бяха създадени 76 окръжни съвета, които да подпомагат популяризирането на дестинациите на национално и международно ниво. През тази година броят на окръжните съвети достигна 81. Благодарение на дейностите, извършени в рамките на Програмата за промоция и развитие на окръзите, чуждестранните и местните туристи могат да се насладят на различните преживявания, които предлага Турция през четирите сезона. Едновременно с това Турция извърши проучвания в социалните медии и създаде профили в социалните мрежи за привличане на чуждестранни и местните туристи, посочиха от Агенцията за развитие на туризма.
Миналия месец в Лондон българският (служебен) министър на туризма Илин Димитров и турският министър на културата и туризма Мехмет Нури Ерсой обсъдиха на съвместна работна среща възможността за създаване на общ балкански туристически продукт за трети и далечни пазари. Дискусиите се проведоха в Лондон, по време на международното туристическо изложение World Travel Market (WTM) в британската столица. Какъв според вас може да бъде този продукт?
- Сътрудничеството между министерствата на туризма, разбира се, ще разшири нашите хоризонти. Географските региони, които споменахте, са насочени към много голям пазар и фактът, че в тези региони има много възможности за исторически, природни и спортни дейности, ни предлага широка гама от продукти, веломаршрути, планинарство, обиколки на острови и други подобни продукти, разбира се, съчетани с историческа архитектура и архитекти от миналото, като например творбите на архитект Синан, посочи Волкан Аслъ.
Известно е, че турското министерство на туризма и Агенцията за развитие на туризма (TGA) работят с голямо усърдие по отношение на този въпрос, добави той.
Възстанови ли се напълно туризмът в Турция след пандемията от КОВИД-19?
- Турция е една от страните, чийто туризъм се възстанови най-бързо след КОВИД-19, защото успяваме да се справим с променящите се условия. Метеорологичните условия и природата на нашата страна са уникална дестинация за гражданите на много страни, така че трябва да сме една крачка напред в това отношение, каза служителят.
От Агенцията за развитие и промотиране на туризма посочиха пред БТА, че въпреки условията на пандемия, броят на чуждестранните посетители през 2021 г. надхвърли 30 милиона, а приходите от туризъм възлязоха на над 30,2 милиарда долара. Турция очаква да посрещне 51,5 милиона туристи и да спечели 46 милиарда долара до края на тази година. Целта на страната е да достигне 60 милиона посетители и 56 милиарда долара приходи през 2023 г.
Според това, което знаем и сме видели Кайсери, Йозгат и Кършехир (в Централен Анадол) са много красиви окръзи. За съжаление чуждестранните граждани знаят много малко за тези райони. Какво можете да ни кажете за най-интересните места в тези окръзи?
- Макар тези окръзи да не са толкова популярни като Невшехир сред посетителите от чужбина, те определено си заслужават да бъдат видени. Тези дестинации, които имат голям брой посетители в страната, определено заслужават да бъдат посетени с важните си исторически сгради, девствената природа и много гостоприемни хора, посочи Аслъ.
Кайсери е бил люлка на много цивилизации още от древността и е запазил своята значимост през всеки период. Някогашното име на окръга - Кесария (Кайсарея)- което означава "град на императора", показва значимостта на града. Кайсери си заслужава да бъде посетен заради историческото и културното си наследство, природните си красоти и традиционната си кухня. Йозгат е едно от най-старите селища в Анадола. Земите на Йозгат са били и един от най-многолюдните центрове, в които са се заселвали хора още по време на Хетското царство. Кършехир е един от най-старите градове в Анадола, градът е важен център на анадолската култура със своите природни красоти, исторически артефакти, богат фолклор и учени, добавиха от Агенцията за развитие и промотиране на туризма.
Имат ли интерес местните жители да посещават тези райони?
- Тези градове - Кайсери, Йозгат, Кършехир, са родни места на много важни исторически личности. Поети, философи, певци и, разбира се, учени. И въпреки че са минали векове, те все още са важни имена за нашата страна. Турските граждани обичат да посещават тези места заради интереса и почитанието към тези райони, каза Аслъ.