Липсата на информация за силното разпространение на КОВИД-19 в Китай предизвиква тревога по света

Решенията на САЩ, Япония и други страни да разпоредят тестване за КОВИД-19 на пътниците, пристигащи от Китай, отразява тревогата в глобален план, че в продължаващия взрив на разпространение на вируса на китайска територия може да се появят нови варианти, а правителството може да не уведоми останалата част от света достатъчно бързо.
Засега няма съобщения за нови варианти. Като се има предвид обаче поведението на страната до момента, съществува тревога, че Китай може да не споделя данни за евентуални признаци за развиващи се щамове, които може да предизвикат нови избухвания на вируса на други места.
Когато обявиха вчера изискването за отрицателен тест за пътниците от Китай, САЩ посочиха като основание както рязкото увеличение на заразяванията, така и липсата според тях на информация, включително геномното секвениране на вирусните щамове в страната.
Японският министър-председател Фумио Кишида изрази подобна тревога от липсата на информация, когато обяви изискване за тестване на пътниците от Китай по-рано тази седмица.
В по-общ план генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус каза наскоро, че СЗО се нуждае от повече информация за сериозността на разпространението на вируса в Китай, в частност относно приеманите в болница и в интензивни отделения пациенти, "за да се направи цялостна оценка на риска за ситуацията на място".
Индия, Южна Корея, Тайван и Италия също обявиха различни изисквания за тестване на пътниците от Китай.
Германските здравни власти наблюдават ситуацията, но не са предприели подобни превантивни мерки. "Нямаме данни да се е развил по-опасен вариант при това значително разпространение в Китай, който да бъде основание за обявяване на район с вирусен вариант, което да доведе до съответни ограничения за пътуване", каза говорителят на здравното министерство Себастиан Гюлде.
Говорителката на китайското външно министерство Мао Нин заяви миналата седмица, че Китай винаги е споделял отговорно своята информация със СЗО и международната общност.
"Ние оставаме готови да работим с международната общност по солидарен начин, за да се справим по-ефективно с предизвикателството, което представлява ковид, по-добре да защитава живота и здравето на хората и заедно да възстановим стабилния икономически растеж и да изградим глобална общност на здраве за всички", каза тя.
Китай отмени много от своите строги пандемични ограничения по-рано този месец, позволявайки на вируса да се разпространява в страната, която беше регистрирала сравнително малко заразявания след първоначалното опустошително разпространение в град Ухан в началото на 2020 г.
Рязкото увеличение на заразяванията доведе до недостиг на лекарства срещу простудни заболявания, дълги опашки пред клиниките за хора с висока температура и връщане на пациенти от спешните отделения заради запълване на местата. Кремациите се увеличиха неколкократно, а в град Гуанчжоу пренатоварените погребални домове призоваха семействата да отложат търсенето на погребални услуги за следващия месец.
Китай не съобщава тези неща нашироко и обвинява западните медии, че преувеличават ситуацията. Правителството е обвинявано, че контролира информацията за разпространението на вируса, откакто започна пандемията.
Разследване на АП показа, че Китай е контролирал разпространението на вътрешното му проучване за произхода на КОВИД-19 през 2020 г. Експертна група на СЗО заяви в доклад тази година, че все още липсват "ключови данни" за това как е започнала пандемията, и призова за по-задълбочено разследване. (БТА)
(Илиян Могиларски)