Изложбата “Доспехите на тракийските воини” е удължена до 29 януари 2023 г.

Изложбата “Доспехите на тракийските воини”, събрала за първи път представителното въоръжение на местните аристократи, може да бъде видяна до 29 януари 2023 г. в НАИМ-БАН, информират от културната институция. 
Удължено е времето за представяне на експозицията. Тя трябваше да бъде експонирана първоначално до края на ноември т.г.
В началото на идната година се очаква да бъде готов и каталогът към изложбата, който ще представи не само експонатите и научния проект, част от който е тя. Проект е на НАИМ-БАН и СУ “Св. Кл. Охридски” за комплексно изследване на тракийското защитно въоръжение с цел анализ и оценка на развитието на военното дело в Древна Тракия. Негов ръководител е археологът и дългогодишен университетски преподавател проф. Тотко Стоянов. Проектът изследва основните процеси и механизми във възприемането на водещи форми на гръцкото въоръжение, на развитието на типологията и технологията на този тип артефакти не само в Тракия, но и в класическия свят. 
Експозицията представя над 120 експоната, разкриващи богатството, многообразието и майсторството при изработването на едни от най-интересните предмети на тракийското въоръжение. Тя показва и гробни комплекси с пълно въоръжение на тракийски воини. Най-интересни сред експонатите са ризницата, шлемът и махайра от Златиница, средата на ІV в. пр.Хр.; шлемът и бронята от Руец, първа четвърт на V в. пр.Хр.; нагръдникът от Мезек, последна третина на IV в. пр.Хр.; мечът с ножница от Голяма Косматка, краят на ІV – началото на ІІІ в. пр.Хр. Осъществява се с подкрепата на Министерство на културата. В нея 21 български и два румънски музея предоставят находки от своите фондовe - Националният исторически музей, Националният военноисторически музей, регионалните исторически музеи в Благоевград, Варна, Велико Търново, Враца, Кюстендил, Ловеч, Русе, Силистра, Сливен, Смолян, Търговище и Шумен, Регионалният археологически музей в Пловдив, историческите музеи в Асеновград, Гоце Делчев, Исперих и Нова Загора, Музей “Искра” в Казанлък, Националният исторически музей на Румъния и Музеят за история и археология в Тулча. /ИРС