Въпросът за правата на човека в Китай, един от петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, е един от най-трудните, с които се сблъсква новият върховен комисар, откакто пред септември пое този пост.
Пекин оказваше натиск върху предшественичката на Тюрк - Мишел Бачелет, да не публикува доклада. Тя обаче го направи минути преди края на мандата си, отбелязва Ройтерс.
"Докладът, публикуван на 31 август, е изключително важен и в него се изтъкват много сериозни опасения, свързани с правата на човека", заяви Тюрк на брифинг в Женева в първия си публичен коментар по въпроса. "Лично аз ще продължа да работя с властите. Твърдо решен съм да го направя", каза той и добави, че "надеждата умира последна".
Китай, който отрича твърденията за нарушаването на правата на човека в Синцзян, вече на няколко пъти посочи, че няма да си сътрудничи със службата на ООН по правата на човека след публикуването на доклада.
Опитът на Запада да започне дебат по доклада за Синцзян в Съвета на ООН по правата на човека през октомври се провали на фона на силното лобиране срещу него от страната на Пекин.