Националните програми са много важни за осигуряването на средства за дейностите в образованието, каза министър Сашо Пенов

Националните програми са много важен инструмент за насърчаване и обезпечаване със средства на дейностите в образователната система. Имах възможността да организирам, заедно с екипа на Министерството на образованието и науката (МОН), откриването на Националната програма "Заедно в изкуствата и спорта", и видях, че тя е много добре приета от образователните институции. В нея са застъпени колективни спортове, като целта на програмата не е само за физическото възпитание при учениците, но и за насърчаване на колективността в отношенията им, каза служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов в отговор на актуален въпрос на заседанието на парламентарната образователна комисия.
Заместник-председателят на образователната комисия акад. Николай Денков от Парламентарната група на "Продължаваме промяната" припомни, че през последните години изключително добре се разви системата за националните програми за образованието и през тази година беше създадена новата програма за извънкласните дейности. Акад. Денков попита образователния министър какви са плановете на правителството за развитието на националните програми в образованието през 2023 г. и дали ще бъде продължена програмата за извънкласните дейности, която започна през тази година. В нея може да се включат допълнителни дейности, свързани с науката и технологиите, които да допълнят тези за спорта и изкуствата, предложи Николай Денков.
Още не се знаят средствата, предвидени за националните програми за образованието през 2023 г., и затова не мога да изброя кои от тях ще бъдат доразвити и в какъв аспект. Но заради резултатите от програмата "Заедно в изкуствата и спорта" можем да насърчим - дали в нейния обхват, или в друга национална програма, развитието на умения или познания за безопасността на движението при учениците. За тази цел съм разговарял и с министъра на вътрешните работи, и с различните обществени организации, които се занимават с тази тема, обясни министър Пенов. 
От ДПС поставиха актуален въпрос към образователния министър, свързан с изграждането на STEМ центровете в училищата със средства от Националния план за възстановяване и устойчивост. "Ние сме в процес на обсъждане на спецификациите за STEМ оборудването в съответните училища и ще бъдат изготвени общи насоки за всички директори във връзка с кандидатстването по процедурата за STEМ оборудването. Ще имаме и среща с директорите, за да им бъдат обяснени принципите за участие в тези проекти", обясни образователният министър. Той отбеляза, че се разчита на тези STEМ центрове и за развитието на професионалното обучение.
Заместник-председателят на образователната комисия Ирена Анастасова от "БСП за България" отново постави актуален въпрос към министър Пенов за Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование (НЕИСПУО). Образователният министър отговори, че е направено анкетно проучване между директорите на образователни институции, като на него са отговорили над 3200 директори. Резултатите от проучването се обработват, за да видим кои са системните проблеми с функционирането на НЕИСПУО и ще изпратим екип, който да помогне на място, в съответните училища, обясни министърът.
Елисавета Белобрадова от "Демократична България" попита министър Пенов колко образователни медиатори работят в страната и дали ще бъде продължена националната програма, по която са назначени. Тази програма е нова и започва да функционира от средата на 2022 г., тя е на стойност около 10 милиона лева, а училищата, които работят по нея, са 720. Това е една от програмите, която Министерството на образованието и науката задължително ще продължи, увери министър Сашо Пенов. Той отбеляза, че дейността на образователните медиатори е свързана и с обхвата на учениците, за да не отпадат те от училище. В тази програма трябва да участват хора, които имат необходимата квалификация, уточни образователният министър.
Гален Монев от ПГ на "Български възход" постави актуален въпрос за студентските общежития и за сметките за електроенергия, които плащат там студентите. Те плащат в общежитията ток не като битови клиенти, а промишлен ток, това означава, че са на свободния пазар за електроенергия, а не са на регулирания пазар, каза Монев. Той попита какви са възможностите на МОН да съдейства студентите да плащат ток като битови клиенти и да преминат на регулирания пазар, както и дали се предвиждат средства за ремонти на студентски общежития. "Още през октомври написахме писмо до Министерството на енергетиката, за пояснение относно програмата за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия", обясни министър Пенов. Той отбеляза, че грижата на МОН е не само за студентите, но и за всички образователни институции, за да посрещнат спокойно отоплителния сезон и където има трудности, да може да се реагира. Дейностите за ремонтите на студентските общежития не са прекъсвали и част от тях са заложени в Националния план за възстановяване и устойчивост, заяви образователният министър. Той отбеляза, че има два вида студентски общежития - към университетите, и към дружеството "Студентски столове и общежития", което е към МОН.