Орбан: Унгарското правителство планира да отнеме свръхпечалбата на петролната компания МОЛ

Правителството на Унгария ще отнеме свръхпечалбата на енергийната компания МОЛ (MOL), натрупани от продажби на горива, съобщи в свое съобщение във Фейсбук унгарският премиер Виктор Орбан, само ден след като правителството му премахна тавана на цените на автомобилните горива на фона на недостиг по бензиноколонките, предаде Ройтерс.
"През последните дни санкции на Брюксел върху (руския) петрол влязоха в сила и това, от което се страхувахме, се случи", написа Орбан, като добави, че отсега нататък са в сила "санкционни цени за бензина в цяла Европа". Заради това Унгария ще отнеме допълнителните печалби, генерирани от тези цени, и ще ги пренасочи към държавния бюджет, каза още унгарският премиер.
Снощи правителството на страната обяви, че премахва тавана на цените на горивата, след като липсата на допълнителен внос и паническото зареждане наскоро доведоха до недостиг по бензиностанциите в цялата страна. Това заяви Гергели Гуляс, началник на кабинета на Орбан, добавяйки, че по препоръка на МОЛ правителството трябва незабавно да премахне тавана на цените, който беше въведен преди година, и трябваше да приключи в края на декември.
"Това е единственият начин да гарантираме сигурността на доставките", каза Гуляс на съвместен брифинг с ръководителя на енергийната група МОЛ Жолт Хернади.
Вчера МОЛ обяви, че ситуацията с горивата в страната е "критична".
Премахването на ценовото ограничение ще повиши инфлацията в Унгария, каза още Гуляс, но се въздържа от конкретна оценка. Сега годишната инфлация в страната достига над 21 процента.
"Около една четвърт от нашите бензиностанции са напълно изчерпани", каза на свой ред Хернади. Според него ще са необходими до два месеца, за да се възстанови вносът на горива и следователно - стабилността. Премахването на горната граница на цените обаче ще помогне за облекчаване на недостига на пазара в рамките на няколко дни. Той предупреди също така, че МОЛ трябва да се подготви за февруари, когато забраната на ЕС върху вноса на руски петролни продукти ще доведе до по-ниско предлагане на дизелово гориво в Европа.