Самир Мъстънов е шеф на детско-юношеската школа в „Дунав“ от юни тази година. Бившият футболист и треньор е известен като амбициозен човек, който се учи в движение с помощта на модерни технологии и литература. За читателите на „Утро“ ще бъде любопитно да разберат какви са приоритетите в работата му и как се развиват младите футболисти.
- Самир, след 6 месеца на този пост как оценяваш състоянието на школата?
- Това е относителна история. Като отдаденост колегите вършат своята работа. Големият проблем е друг и ми е трудно да го коментирам - че талантливите ни деца тръгват към други клубове. Даже не избират вече пътя само към грандовете. Тук им предложили добри условия, там - стипендия... И момчетата си заминават. Жалкото е, че така се обезсмисля трудът на нашите треньори. Те наливат някакви основи, развиват децата и хоп - остават без тях. Ще призная със съжаление, че текучеството е голямо. Всяка година ставаме свидетели на едно и също. Никак не е приятно. През този сезон Константин Павлов премина в „Ботев“ /Пд/, вратарят Тони Николов /брат на Даниел Николов, който скоро подписа договор с „Дунав“ - б.а./ също е в Пловдив. Наши момчета играят днес за „Септември“, ЦСКА, ЦСКА 1948, „Левски“, „Лудогорец“. Някои от тях са вече национали в съответните възрастови групи.
- Имаш ли точна сметка колко деца от школата на „Дунав“ преминаха в други клубове?
- Скоро направих извадка - това са 12-13 футболисти. Това е ядро на бъдещ много добър представителен отбор. Говоря за деца, родени между 2006 и 2008-2009 година.
- Значи, различните формации - това са нашите наблюдения през последните сезони - печелят международни турнири и изведнъж олекват, защото някой ги е забелязал и пирамидата рухва?
- Чак да рухне едва ли, но изтича много свежа кръв и този процес е болезнен за хората, които работят в школата. Никой няма да се зарадва, ако вложи труд и после да разбере, че е бил ограбен. Факт е, скаутите обикалят, дебнат, предлагат чудеса.
- И всичко опира до пари?
- Да, за съжаление.
- Някои родители явно са много амбициозни и желаят децата им да играят за големи отбори и в това няма нищо лошо, но се забелязва и една тенденция как суперталантливите им рожби в един момент отпадат от сметките на грандовете и децата им са принудени да се завърнат в Русе. Как ще коментираш този факт?
- Има такива примери. И тук се сблъскваме с причудливите наредби на БФС. Ако дете, излязло от „Дунав“, тренира от 12 до 18 години в друг клуб, а после се завърне в „Здравец“, знаете ли какво следва да направим?
- Какво?
- Да платим такса за обучение, че е бил част от ЦСКА, „Левски“ и „Ботев“. Излиза, че трябва да броим пари за изначално наши кадри. Има нещо парадоксално в този модел. И пак ще повторя - всичко опира до финанси. В предишния сезон набор 2009 с треньора Драгомир Григоров стана шампион на зона „Варна“. Втори се класира тимът на „Лудогорец“. И какво е следствието? Повечето деца от този набор са обект на силен интерес от други клубове.
- Как се работи в такава ситуация?
- Трудно. Стискаме зъби.
- Нима сте се предали?
- В никакъв случай! Работим по програми, контролът - както на треньорите, така и на футболистите - е налице. Имаме и платформа, в която се описва в детайли тренировъчния процес. До нея имат достъп и родителите, така че всеки от тях може да види какво се прави всеки ден. Не казваме, че сме велики, но аз и колегите ми искаме да се учим. Ето, всички треньори в школата се записаха за онлайн обучение с лектори от „Динамо“ /Загреб/. Това е най-продуктивната школа на Балканите. Само през миналата година хърватите продадоха футболисти за над 100 милиона евро. Вярно, този клуб е гранд и може да задържи талантите си до продажбата им, но всеки може да научи нещо от опита на неговите специалисти.
- Да отидем на терена на световното в Катар. Кои отбори те впечатляват дотук?
- Бразилия и Англия! Бразилците вървят с лекота напред и ми е трудно да си представя, че ще се препънат. Не виждам кой ще им окаже сериозна съпротива. Французите играят добре, но не се ми интересни без Карим Банзема. Да, Килиан Мбапе е уникален футболист, но аз съм голям фен на Бензема.