Надяваме се на 27 декември нашият научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" да потегли от Варна на историческото си плаване - през световния океан, до остров Ливингстън, където е българската антарктическа база "Св. Климент Охридски", каза проф. Пимпирев. Той уточни, че българският научноизследователски кораб е бил купен за 1 милион лева и даде пример, че само преди 20 дни към Антарктида се е отправил новият научноизследователски кораб на Великобритания, който струва 230 милиона долара. Това показва какви средства се дават за научноизследователски кораби в други държави, отбеляза проф. Христо Пимпирев.
Инициативата "Месец на Антарктида" беше открита тази вечер от проф. Христо Пимпирев в Античния културно-комуникационен комплекс "Сердика", в зона "Ларго", под площад "Независимост". Тя се организира съвместно с Регионалния исторически музей в София. Беше открита и изложба с фотографии от Ледения континент, която ще остане тук през целия декември. Тя показва моменти от ежедневието на българските учени на Антарктида.
На събитието Иглика Трифонова разказа за книгата "Христо Пимпирев. Антарктическият стопаджия", която са написали заедно с проф. Пимпирев. Той подчерта, че Антарктида е едно от малкото места в света, на което българите работят като екип и живеят заедно.
Това е книга мечта и срещата ми с проф. Христо Пимпирев преди години беше съдбоносна, защото промени живота ми, сподели Иглика Трифонова. Тя добави, че е искала да разкаже на българските читатели как от лична мечта Антарктида става държавна политика и как проф. Пимпирев е направил това сам в началото, а после е намерил и много хора, които му помагат и са с него дълги години.
Днес е и Международният ден на Антарктида, който се отбелязва от Българския антарктически институт, съвместно с Регионалния исторически музей в София, с лекции, изложба и прожекции на филми на полярна тематика, обясни проф. Пимпирев.
Цял месец публиката ще има възможността да се запознае с дейността на българските учени в Антарктида чрез цикъл от лекции на полярна тематика, да се наслади на невероятни кадри, отразяващи красотата на Белия континент, както и да се докосне до магията на Южния полюс и на българската база на остров Ливингстън чрез филми, заснети там през последните няколко астрални сезона.
Международният ден на Антарктида се отбелязва от 2010 г. по повод подписването на Антарктическия договор от 1 декември 1959 г. във Вашингтон. Той се прилага за района на юг от 60-ия паралел южна ширина. Договорът постановява, че "Антарктика трябва да бъде използвана изключително за мирни цели и гарантира свободата на научните изследвания; подпомага международното научно сътрудничество; отхвърля възможността за спорове за териториален суверенитет между страните по договора; забранява ядрените опити и разполагането на ядрени отпадъци".
Международният ден на Антарктида е иницииран изцяло от Фондацията за добро управление на международните пространства като ежегодно събитие и една възможност да се покаже как различните народи могат да работят заедно в мир и непрекъснато използване на науката като световен език на сътрудничество при вземането на решения извън националните граници.
Антарктическият договор е подписан от 48 държави до момента и гарантира, че Антарктида остава природен резерват, посветен на мира и науката, обясни проф. Христо Пимпирев.