Задължените лица декларират пред Агенция "Митници" вноса на суров петрол и нефтопродукти с произход Русия не по-късно от 7 дни преди осъществяването на вноса. Нефтопродуктите трябва да се придружават с документ, който да удостовери, че стоките са или не са произведени от суров петрол с произход от Русия или изнесен от Русия.
Предлага се режимът за облагане, включително и за внасяне на задължителна временна солидарна вноска за генерираните свръхпечалби.
В законопроекта се забранява износът за трети страни и за други страни членки на ЕС на суров петрол и нефтопродукти за периода на неговото действие.
Предлага се режим на облагане по ДДС и акцизи, който да гарантира внасянето в бюджета на дължимите вноски в кратък срок, което да позволи финансирането на компенсации за високите цени на горивата. Предвидени са административни-наказателни разпоредби за недеклариране и невнасяне в срок на дължимите вноски.
Предлага се законопроектът да влезе в сила от 5 декември и да се прилага съобразно ограничителните мерки срещу действията от Русия, дестабилизиращи ситуацията в Украйна, извършени до 31 декември 2024 г.
Анализите показват, че една пълна забрана за износ на нефтопродукти с произход Русия ще има много сериозни и тежки последствия за гражданите, за бизнеса и всички потребители. Това каза служебният заместник министър-председател по икономическите политики и служебен министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев по време на заседаниeто.
От Министерството на финансите заявиха, че приетият от Европейския съвет регламент за ембарго на руския петрол не забранява на България да изнася горива. След преработката на петрола в рафинерията в Бургас горивата се считали с произход България и нямало проблем да бъдат изнесени.
Драгомир Стойнев от БСП също счита, че рафинерията в Бургас е застрашена да спре да работи, ако се забрани износът на продукти с произход от Русия.
Рамадан Аталай обаче коментира, че законопроектът на ДПС няма намерение за спира работата на рафинерията, а целта му е да се спазват правилата. Той изтъкна, че България е получила дерогация за руския петрол, за да може да осигури горива за вътрешния пазар, а не с тях да се търгува навън.
Ивайло Мирчев от парламентарната група на "Демократична България" изтъкна, че няма риск "Лукойл Нефтохим" да спре работа.