„Няма общ държавен поглед от всички институции към този проблем, няма разписани действия, всичко, което се прави за да се помогне на жените, преживели насилие е от неправителствени организации и доброволци“, каза за БТА Елена Димитрова, общественик и съорганизатор на проявата. По думите й най-голяма е подкрепата от страна на общините.
В община Велико Търново от началото на годината в кризисните центрове за хора - жертви на насилие и на трафик, са преминали над 300 души, съобщи Росица Димитрова, директор на Дирекция „Социални дейности“ в Община Велико Търново. Над 140 души са били настанени за 24 часа, в това число мъже, които са жертва на трафик с цел трудова експлоатация и жени - жертва на сексуална експлоатация.
Много е сериозен проблемът с насилието спрямо възрастни жени, освидетелствани от ТЕЛК- жертви на физическо и психическо насилие, посочи тя. В тези случаи предвид възрастта и състоянието им, след извеждането им от кризисния център, те биват настанявани в домове за стари хора, други се връщат в домашна среда, но когато там вече няма насилник, посочи Димитрова. Тя даде пример с жена, която повече от 40 години е била жертва на психическо насилие. „Жената събра сили и сподели със социалните институции, полицията и прокуратурата своя проблем, беше настанена в един от кризисните центрове, задвижиха се всички процедури и тя, въпреки загубеното време, вече живее по-сигурна и по-уверена в себе си“, разказа Димитрова.
Капацитетът на двата кризисни центъра за пълнолетни в община Велико Търново е за 30 души, кризисният център в село Балван за момичета, жертви на трафик и насилие, може да поеме 15 души. Много са случаите, когато жертвите на насилие решават, че ще подадат жалба, но след това се отказват, затова е важна екипната работа на всички институции и персоналното отношение към всеки един случай, посочи Росица Димитрова.