Седем от десет от анкетираните жени смятат, че словесният и физическият тормоз от интимен партньор са станали по-често явление. Шест от десет жени са на мнение, че сексуалният тормоз на обществени места е зачестил. Цели 85% от жените в световен мащаб са станали жертви или свидетели на тормоз в цифровото пространство, допълват от МВнР. "Тези данни будят дълбоко безпокойство и подчертават необходимостта от единно и решително противопоставяне срещу насилието над жените и момичетата", добавят от министерството.
"България, в духа на традициите на толерантност на българското общество и в изпълнение на своите международни ангажименти, остава изцяло посветена на борбата срещу всички форми на насилие над жените и момичетата", допълват от външно министерство и посочват, че уважението и гарантирането на правата на жените и момичетата, както и тяхното овластяване, ще продължат да бъдат приоритет на българската външна политика в областта на правата на човека.
Тазгодишната кампания под наслов “ОБЕДИНЯВАЙТЕ СЕ! Активизъм за прекратяване на насилието срещу жени и момичета” цели да мобилизира обществеността срещу насилието над жените и момичетата, уточняват от МВнР.
Готовност за законодателна инициатива срещу домашното насилие изразиха от парламентарните групи на "БСП за България" и ГЕРБ-СДС по повод днешния ден. От Националното бюро за правна помощ (НБПП) отчетоха, че над 200 правни консултации на жени, пострадали от домашно насилие, са предоставили адвокати, вписани в Националния регистър за правна помощ в областите Стара Загора, Велико Търново и Варна през последните две години.