„Основната цел на тази кампания е да се повдигне темата за този значим обществен проблем, защото той ескалира“, посочи Кехайова. Тя съобщи, че сдружението започва и две подписки. Едната е в подкрепа на подписката на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) за ратифициране на Конвенция 190 на Международната организация на труда против насилието и тормоза. Другата подписка е в подкрепа на предложение, което „Жените на Казанлък“ искат да направят към Народното събрание като законодателен орган. „Смятаме, че настоящата нормативна уредба за защита от домашно насилие не е достатъчно ефективна. Затова направихме предложение този проблем да се институционализира“, коментира Стела Кехайова. Според екипа на сдружението трябва да бъде разгледана възможността този обществен проблем да се регулира от една институция, която да разполага със служители от различни области – юристи, психолози, полицейски служители, които да са специализирани в тази сфера и да бъдат обучени как се работи в такава ситуация. „Трябва да има не само полицейски служители, юристи и психолози, но и лица, които да следят за спазването на заповедите за защита от домашно насилие, издадени от съдебните институции“, каза още тя. Подписката започва днес и ще продължи до 15 януари.
Според Стела Кехайова в България няма институция, която да може да даде точни данни за броя жени, пострадали от някакъв тип насилие, могат да бъдат дадени данни само за подадените жалби. „Със сигурност има огромен брой жени, които не споделят за този проблем поради редица причини – консервативно мислене, срам, страх, както и икономическата зависимост от насилника и липса на подкрепа от страна на близките“, коментира тя. Кехайова смята, че в страната темата за домашното насилие все още е тема табу, особено в по-малките населени места. Тя апелира жените, които имат този проблем, да търсят навременна помощ. „Сдружението ни предлага абсолютно безплатна психологическа и юридическа подкрепа. Макар и в Казанлък да няма кризисен център, сме настанявали жертви на насилие в Стара Загора и Пловдив. Проблемът е, че обикновено жените се допитват до нас, когато ситуацията вече е станала доста тежка“, посочи Кехайова. Тя изрази мнение, че много жени вярват, че насилникът би могъл да се промени, че ще престане с агресията. Според нея това не се случва. „За съжаление сме имали и жертви, които се връщат доброволно при насилника си“, каза още Стела Кехайова.
Сдружение „Жените на Казанлък“ работи от 2021 г., като с помощта на местната администрация е създаден Център за превенция на насилието над жени, коментира тя и добави, че следващата голяма цел е създаване на Кризисен център за настаняване на територията на общината. „Организираме различни обучителни курсове и семинари, с които целим да повишим квалификацията на жените. Миналата година започнахме една академия за жени предприемачи, организирали сме курсове за такива в неравностойно положение", разказа Стела Кехайова. По думите ѝ тези инициативи могат да спомогнат за икономическата независимост на по-голям брой жени и така да повлияят положително и на разрешаването на проблема с домашното насилие. Сдружението цели защита на правата на жената, включително и на работното място, каза още тя и допълни, че организацията има сключено споразумение с КНСБ – Казанлък, предстои да бъдат сключени споразумения с Районната прокуратура, Агенцията за закрила на детето и Районното управление. Кехайова обясни, че инициативите на сдружението са насочени към информираност и промяна на стереотипите на обществото. Тя каза още, че кампанията е насочена и към политиците, защото в момента правата на жените не са на дневен ред.
Сдружение „Жените на Казанлък“ има приемни и в други населени места в общината. „Когато представяме дейността си в по-малките населени места, първата реакция много често е да ни кажат, че там няма насилие. Това е трагичното, защото този проблем се прикрива. Смята се, че той е личен или само в семейството“, коментира Кехайова.
Според кмета на град Шипка Василка Панайотова, която членува в сдружението и помага за неговата дейност, темата е изключително актуална, особено за малките населени места. „Това е един голям проблем – в големия град жената по-лесно може да намери начин и форма да се освободи от насилника си физически и психически. В малките населени места, където всички се познават, онова чувство за срам изключително влияе върху психиката на жертвата“, коментира тя. Според нея дейността на сдружението е много важна от гледна точка на това да се насочи вниманието към този обществен проблем, а жертвите на домашно насилие да знаят, че има към кого да се обърнат за подкрепа.
„Според данни на ООН 35 на сто от жените в световен мащаб са били жертва на някакъв тип насилие, а в някои държави случаите на насилие стигат до 70 на сто. В България все още МВР не води официална статистика на сигналите и нямаме точни данни за това какъв процент от жените са пострадали от домашно насилие, но по последната извадка, с която разполагаме, всяка трета българка е преживяла физическо или сексуално насилие“, посочи за БТА адвокатът и член на сдружението Ивелина Димитрова. Тя отбеляза, че в условията на пандемията от COVID-19 са зачестили сигналите за домашно насилие. Димитрова смята, че в България проблемът със споделянето за домашното насилие е породен от една страна от усещането на жертвите, че няма да получат подкрепа. „Друга причина за това е, че първата институция, към която се обръщат те, е полицията, а ако не се стигне до сериозна телесна повреда или до смърт, полицията не може да направи нищо, освен да препрати жертвата към съдебна институция, за да се извади заповед за защита. Докато тези деяния на физически и психически тормоз в домашни условия не бъдат криминализирани, нещата ще стоят по този начин, категорична е тя.
Кампанията на „Жените на Казанлък“ продължава и днес с мирно шествие, което ще започне в 17:00 часа пред Съдебната палата. На 30 ноември ще се състои дискусия на тема „Как да разпознаем насилника“, а в периода от 5 до 9 декември предстоят няколко инициативи съвместно с Общинска библиотека „Искра“ и училището в село Ръжена, с които организацията цели превенция на насилието в по-ранна детска и юношеска възраст. В тези събития ще се включат представители на местния Младежки общински съвет, както и на различни учебни заведения.