Меморандумът цели да ангажира страните да работят в посока градовете да бъдат по-зелени и по-здравословни места за живеене и да насърчават здравето и благосъстоянието на гражданите. Приоритетите включват прилагане на Стандарта за качество в производството и търговията на декоративни растения в България, информационни кампании, както и инициативи за засаждане и залесяване, увеличаване на зелените площи и други. Подписването на документа бе част от кръгла маса на тема „Зеленината в градовете – здраве, щастие, красота".
„Добре сте дошли в Стара Загора. Поддържането на зелената система в нашия град е приоритет. Отворени сме към сътрудничество и залагаме на експертиза от различни специалисти. Целим да имаме прозрачен процес за вземане на решения по опазване и поддържане на зелената ни система. Каузата ни е да запазим зеления имидж на Стара Загора. През последните месеци сме имали различни дискусии за опазване на зелената система. Експертите ни в Общината знаят, че това е тема, по която хората са много чувствителни. Затова искаме да направим целия процес по вземане на решения по опазване на зелената система по-прозрачен. Смятам, че този меморандум е именно в тази посока", каза по време на дискусията Тодоров.
„За мен е удоволствие и чест, че сме заедно тук и отваряме тази дискусия. Вашият град е за пример, защото се вижда надграждане, развитие и грижа, когато говорим за зелени площи. Вярвам, че и занапред това ще продължи. Тук е реализиран и проектът, който победи в конкурса „Зелени градове за устойчива Европа” за 2022 г. - Станционната градина, дело на ланд. арх. Корнелия Маторова, а преди две години друг ваш парк също бе с номинация в същата инициатива – това говори красноречиво“, сподели с участниците в кръглата маса председателят на АПДРБ арх. Татяна Бояджиева.
По време на събитието бяха представени детайли по проекта на ланд. арх. Маторова, който преобрази изцяло емблематичната Станционна градина, както и работата на АПДРБ в посока качествено озеленяване на градовете. Специалистите дадоха различни предложения за оптимизиране и подобряване на градската зелена среда.
Асоциацията на производителите на декоративни растения в България е създадена през 2011 година, към нея има над 36 членове, сред тях и преподаватели. Сдружението е и член на Европейската асоциация на производителите на декоративни растения. Една от целите на Асоциацията е да насърчава диалога между институции, общество и професионалисти, за да се развива производството на декоративни разсадници. Сред партньорите на АПДРБ са Съюз на ландшафтни архитекти, Министерство на земеделието, Асоциация на студентите по ландшафтна архитектура. През 2020 година приключва първият етап на Европейската програма "Зелени градове за устойчива Европа", до 2023 година ще продължи втората част на програмата. Всяка година има проект, който печели награда за зелени градове в Европа. Изборът е от 13 кандидати от всяка страна-участничка. Тазгодишната церемония ще се проведе в Париж, Франция.