"Вашите проекти са избрани от колегите като примери за добри практики по важните теми от програмата. Тази година основната тема е иновативното дигитално образование, която е много актуална. Ще се постараем да направим всичко възможно, за да разпространим тези добри практики сред останалите колеги от сектора", каза в приветствието си Михаил Балабанов, изпълнителен директор на ЦРЧР.
"Прави впечатление, че производствената практика, която децата упражняват в чужбина, е на високо ниво, а у нас не винаги е така. Проектите, които изпълняваме по програмата "Еразъм+", позволяват на учениците да измерят своите умения и знания, и да видят какво е тяхното ниво", каза Любомир Трифонов от Националната търговска гимназия в Пловдив. Гимназията работи интензивно по програмата "Еразъм+", като в проектите си залага на устойчивост в дигиталната среда. Проектът им "Устойчиво развитие на образованието в съвременната дигитална среда. Ефективно управление и реализация на проекти" е амбициозен и отговаря на въпросите: какво трябва да е образованието в един дигитален свят и как да се управляват ефективно добрите практики. "В основата стои дигиталната компетентност, креативността и умението да се работи в екип. Когато пиша проекти, се старая те да не са самоцелни, а да повишават процеса на възприемане на знания и умения, и тяхното приложение", каза Трифонов. Той подчерта колко важна е работната среда в училищата, която трябва да е вдъхновяваща и за учениците, както и равният достъп. Трифонов обърна внимание и на важността от избора на партньор по проектите, за да няма неприятни изненади. Той подчерта също, че проектите трябва да бъдат разпространявани сред колегите.
Анелия Атанасова от Професионалната гимназия по електроника и химични технологии в Плевен, която има сериозен опит в изпълнението на проекти, заяви, че програмата "Еразъм+" насърчава развитието на учениците и повишаването на компетентностите на учителите. Атанасова обясни, че "Европейски дигитални практики за професионално развитие" е проект в консорциум от три професионални гимназии - в Плевен, Бургас и Горна Оряховица. "Основна цел е младите хора да проведат практика в реална среда в чужбина, която да награди техните базови знания и да ги направи адаптивни в съвременния свят", каза тя. И обърна внимание на факта, че големите ИТ фирми са в София, а в страната ситуацията е по-различна и не позволява да се осигури реална работна среда. В този смисъл програмата "Еразъм+" е изключително важна. Атанасова изтъкна нетърпението на част от децата училищата да кандидатстват по програмата "Еразъм+".
Презентаторите посочиха трудностите, които са срещнали по време на пандемията в изпълнението на проектите, защото децата са били принудени да стоят под карантина в хотели или да се движат с маски в горещините. Те благодариха за съдействието на експертите на ЦРЧР.
На събитието презентации на проектите изнесоха Цветелина Килитанова от Езиковата гимназия "Бертолт Брехт" в Пазарджик и Кремена Павлова от Американския колеж в София.
Центърът за развитие на човешките ресурси e Националната агенция за България по администриране на програмата "Еразъм+".