Първата сграда в Гърция, построена по метода на триизмерния печат, ще бъде издигната в Патра

Революция в сектора на строителството ще се случи скоро в Университета в Патра, където ще бъде издигната първата в Гърция сграда, построена по метода на триизмерния печат, съобщава местният информационен сайт pelop.gr.
Преди няколко дни университетът обяви, че е подписал меморандум за сътрудничество с компанията за строителни материали „Ираклис“ за изграждане на експериментална едноетажна постройка в университетския кампус с използването на съвременни технологии и иновативни материали.
За строителството за първи път в Гърция ще бъде използвана в реални условия технология за роботизиран триизмерен печат с бетон (3D Concrete Printing).
Технологията на триизмерния печат е сравнително нова в строителството. Това е метод за адитивно изработване, при който се произвеждат обекти чрез последователно нанасяне на слоеве от материал. Въпреки че в началото за суровина се използваше главно пластмаса, в „палитрата“ му вече са навлезли различни метали, а напоследък и цимент за строителството на сгради.
Строежът на сграда с помощта на 3D принтер може да се извърши в рамките на няколко часа, т.е. за рекордно време, като в процеса се нанасят слоеве от специална циментова смеска. Строителството с триизмерно принтиране е много по-евтино заради по-ниската нужда от работна ръка и заради икономичната употреба на материалите.
Панайотис Димопулос, зам.-ректор по изследователската и развойната дейност на Университета в Патра, каза, че новата сграда ще промени кампуса и ще предостави на младите учени инфраструктура за развитие на иновативни идеи, защото ще функционира като център за иновативно предприемачество.
Строителната технология с триизмерно принтиране с високата си степен на дигитализация и автоматизация предоставя редица предимства:

Гъвкавост на проектирането – позволява изграждането на сложни конструкции с много извивки. 
Бързина на строителството – времето за изграждане се намалява поне наполовина, което се потвърждава от пилотните и реалните приложения на технологията, които показват, че е възможно нанасяне на материал със скорост от 0,3 м в секунда.
Намаляване на отпадъците – ограничава се изхвърлянето на материал поради грешки, което позволява подобряване на екологичния отпечатък на строителството.
Намаляване на разходите за труд.

В рамките на меморандума за сътрудничество групата „Ираклис“ ще предостави безплатно материалите за строителството и ще покрие разходите за проектирането и за самото изграждане на постройката. Ще бъдат използвани съвременни строителни материали с минимален въглероден отпечатък и високо съдържание на рециклируеми компоненти, както и материали с висока енергийна ефективност и добавена стойност.