Това каза доц. д-р Лиза Боева в лекцията спектакъл "Майстора и Маргарита“. Булгаков и властта", която днес представиха заедно с актьора Ицхак Финци в Малък градски театър "Зад канала". Доц. Боева насочи вниманието към детайлите в романа, които много често остават изгубени в преводите през годините, заради което и не дават точна представа за описаното време и сложната игра между твореца и властта в Сталинска Русия.
Преплитайки факти от историята, включително от историята на религията и на литературата, с личната кореспонденция между Булгаков и третата му съпруга Елена Сергеевна, доц. Боева показа как шестият вариант на романа „Майстора и Маргарита“ е създаден през 1938 г. и с идеята да бъде придвижен нагоре, към властта. Определени моменти от романа са с адресат Сталин и средния читател, носителя на масовия пошъл вкус. „Майстора предава част от разказа така, че да е разбираем за Сталин - отбеляза Лиза Боева. - В книгата има откровено слаби глави, откровено пошли места (целият гол полет на Маргарита, да речем, преписан от мережковския "Леонардо") - всичко това Булгаков добавя именно за читателите с масов вкус, за читателя Сталин.“
„В опростен вариант тук се разкрива един от най-великите конфликти в историята на световната култура - между Христос и Пилат“, каза още доц. д-р Лиза Боева. И обърна внимание на това че Майстора не получава светлина в пътя към вечността (няма светлина, когато сключваш сделка с Дявола), а Маргарита също е съмнителен подарък за вечността, тя не е положителен образ, не е Муза.
"Майстора и Маргарита" е изключителна, гениална книга, защото представя (както виждаме - и предвещава) вярата, че злото може да твори добро. Ето защо е важно да говорим за романа на Булгаков именно сега. Един от възможните изводи от историята на романа е: Никога нищо не искайте от тези над вас. Ще дойде време, когато те сами дойдат и ще ви дадат това, което искате. Но дори и тогава, не го приемайте“, каза в заключение доц. Боева.
Лекцията на доц. д-р Лиза Боева с илюстриращите текстове, представени от Ицко Финци, е част от програмата на образователната платформа по изкуства „Филизи 33“ , на която Българска телеграфна агенция е партньор.