Благодарение на завишения контрол по пътищата в област Сливен се отчита рязък спад в тежките катастрофи и в броя на загиналите и ранените

Благодарение на завишения контрол по пътищата в област Сливен се отчита рязък спад в тежките катастрофи и в броя на загиналите и ранените. Това каза за БТА комисар Димитър Кикьов, началник на отдел "Охранителна полиция" към ОДМВР - Сливен. От 15 август,т.г. се прилага пакет от мерки, разпореден от служебния министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, който е причина за намаляването на произшествията, смята той.
В справка за БТА, изготвена от ОД на МВР - Сливен, се посочва, че в началото на 2022 година се наблюдава завишаване на регистрираните тежки пътни произшествия, както и на броя на убитите и ранени участници в движението. От 1 януари до 14 август 2022 година са регистрирани 89 тежки ПТП с 18 убити и 105 ранени. За сравнение с миналата 2021 година през същия период са регистрирани 107 тежки ПТП със 7 убити и 134 ранени. След 15 август до 1 ноември 2022г. и след прилагане на мерките, по пътищата в ОДМВР-Сливен са регистрирани 27 ПТП с трима убити и 31 ранени. 
Сред мерките за контрол са активизиране на всички полицаи, които имат правомощия за работа по Закона за движение по пътищата, включването на патрулите по охрана на обществения ред, разказа комисар Кикьов. Нов подход е т.нар. линеен контрол, който се осъществява не само на АМ "Тракия", но и на основните пътни артерии - пътищата за Ямбол, Стара Загора и Подбалканския път. Завишен е броят на проверките за алкохол и наркотици. Ако се констатират такива водачи, които са от други региони, незабавно се известява полицията от тези региони за превантивно наблюдение. Направен е бил анализ на водачите, установени след употреба на алкохол, наркотици, отказ, неправоспособност за последните три години. На тях се правят протоколи за предупреждение и постоянно наблюдение от районните инспектори.
Набелязани са били пътни артерии с повишен пътен травматизъм. По думите на комисар Кикьов, най-сериозният пътен трамватизъм по отношение на убитите е двайсеткилометров участък, от 243 км до 264 км, от АМ "Тракия", където са регистрирани четири катастрофи с убити. Това е участъкът от Нова Загора до Ямбол, като прегледът на пътната инфраструктура не е показал състоянието на пътя да е причина за произшествия. Възможно е умората на водачите да е причина за катастрофите, смятат експерти. Участъкът е прав, няма препятствия и всички ПТП-та са излизане от пътя или удар в средната разделителна мантинела. Пътят за Ямбол I-6 до село Крушаре също е участък с много произшествия, там има три катастрофи с убити. Най -тежката катастрофа с най-много убити през годината е на път I-6 след разклона за село Гавраилово, където при челен сблъсък на два микробуса загинаха четирима души.
В град Сливен тежки катастрофи с пострадали има на три основни булеварда -"Панайот Хитов", "Стефан Караджа", "Стефан Стамболов". За периода в града има двама убити пешеходци. В повечето случаи вината за катастрофите е на водачите, които не се съобразяват с пътните условия, не са подготвени, самонадеяни, автомобилите им често са неизправни, каза началникът на "Охранителна полиция". Глобените пешеходци са 1570 за неправилно пресичане, на 125 водачи са наложени глоби за непропускане на пешеходци на пешеходни пътеки.
Значително е завишена административно-наказателната дейност, като през 2022 година са издадени двойно повече наказателни постановления и фишове, сочи справката от полицията. Установени са повече водачи, употребили алкохол и наркотични вещества. Увеличен е броят на образуваните дела за управление на МПС след употреба на алкохол и/или наркотични вещества. За посочения период през 2021 година са образувани общо 70 дела за употреба на алкохол и 80 за наркотици. За същия период за 2022 година са образувани с 44 дела повече от 2021 г. – образувани 114 дела за употреба на алкохол, от които 15 досъдебни и 95 бързи производства. За употреба на наркотици са образувани общо 89 дела, от които 38 досъдебни и 51 бързи производства.