Превишената скорост е основна причина за катастрофи със загинали в Пловдивска област

От началото на годината до 31 октомври в Пловдивска област при 639 тежки пътнотранспортни произшествия са загинали 35 души и са ранени 807 участници в движението. При 97 на сто от случаите те са настъпили по вина на шофьорите, като най-често се касае за превишена скорост, отнемане на предимство в кръстовища, неспазване на дистанция, навлизане в лентата на отсрещно движение и неправилно изпреварване. Това каза за БТА Йордан Милушев, началник на сектор "Пътна полиция" в областния град.
Спрямо 2021 година катастрофите са се увеличили с 29, загиналите в тях с осем, а ранените - с 31. Въпреки че данните сочат нарастване на произшествията, в сравнение със средните данни за последните 5 и 10 години се отчита намаляване, посочи Милушев. По думите му в Европейския съюз е приета практика, когато се дават статистически данни за жертвите на пътя, да се използва коефициент брой загинали на 1 млн. души население.
В Пловдивска област тази година има най-много убити на пътя, като след нас е София, каза началникът на КАТ. Според неговите сметки, ако се изчисли коефициент за 100 хил. население, средният за страната ще е 6.1. За Пловдивска област той е 5.3, а с по-лош се оказват 17 други области, обясни Милушев. Той допълни, че не се отчитат дължината на пътната мрежа, бой регистрирани моторни превозни средства, наличието на транзитни пътища и други показатели, които влияят върху условията за безопасно придвижване.
Половината от катастрофите за тази година са настъпили в Пловдив. Около 21 процента от произшествията стават в населените места в областта. Най-проблемната част са републиканската и общинската пътна мрежа, коментира Милушев. Основен път, който се очертава като такъв, е Пловдив-Карлово. Той има особености - двупосочен е, дълъг, с изключително натоварване през цялата година, преминават както леки, така и тежкотоварни автомобили, има участъци с голям брой криви и остри завои, които са предпоставка за катастрофи. Обнадеждаващо е, че Агенция "Пътна инфраструктура" е обявила обществена поръчка за проектиране на изцяло нов път, който ще увеличи платната и ще станат по две в посока, коментира Милушев. Тази година при 13 тежки катастрофи на пътя Пловдив-Карлово са загинали 8 души, а са ранени 23.
Пътят Пловдив-Асеновград е показателен, за това колко е важна инфраструктурата за намаляването на пътния травматизъм, посочи началникът на КАТ. Статистиката сочи, че от юли 2019 година, когато е пуснат в движение след рехабилитацията му, до момента са загинали 2-ма участници, а при предходния тригодишен период са загинали 8 души. 
Полицията има правомощия и задължения, но всички органи и организации трябва да положат комплексен подход за намаляването на пътния травматизъм, посочи Милушев. По разпореждане на министъра на вътрешните работи от август са предприети мерки за намаляване на пътния травматизъм, като в контрола е включен целия униформен състав с правомощия за работа по Закона за движение по пътищата. Линейният контрол е основен метод. При него полицаите със служебни автомобили и мотоциклети се движат в пътните потоци и при установяване на нарушения извеждат съответният участник извън движението и го глобяват, обясни Милушев. По думите му е завишен и контролът над полицейските органи, като той е и чрез използване на технически средства, монтирани в колите - системите за джипиес контрол и видеонаблюдение.