Въз основа на наличните данни за 2022/23 г. се предполага, че търсенето на фураж ще остане стабилно на ниво 72 милиона тона суров протеин. Самодостатъчността на ЕС за всички източници на протеин се очаква да остане 77 процента въпреки по-ниските наличности на царевица в ЕС поради сушата това лято. ЕС остава напълно самодостатъчен по отношение на грубите фуражи и все още е основният източник на фуражен протеин, представляващ 42 процента от общата употреба на фуражи в ЕС. Делът на всички брашна от маслодайни семена представлява 27 процента от общата употреба на фуражен протеин в ЕС, а делът на зърнените култури - 21 процента. Въпреки това, относно брашно от маслодайни семена, ЕС произвежда само 24 процента от необходимото количество за животновъдния си сектор.
Освен икономическа полза за фермерите и производителите на храни и фуражи, развитието на производството на растителни протеини в ЕС носи и редица ползи за околната среда. По-специално, протеиновите култури допринасят за фиксирането на атмосферния азот в почвата и следователно играят важна роля за по-устойчивия цикъл на хранителни вещества.
Развитието на протеиновите култури и, по-общо, намаляването на зависимостта на ЕС от вносен протеин, използван за фураж, е на първо място в дневния ред от няколко години. Сега този въпрос е по-актуален от всякога предвид войната в Украйна и рекордно високите разходи за фураж. В съобщението си относно продоволствената сигурност Комисията обяви намерението си да преразгледа политиката и приоритетите, определени в нейния доклад от 2018 г. относно развитието на растителните протеини в ЕС. Развитието на производството и консумацията на растителни протеини в ЕС ще бъде сред целите на Комисията през следващите месеци.
Балансът на фуражен протеин в ЕС представя отчет за предлагането и търсенето на фураж от различни източници на протеин. Това включва култури (зърнени култури, маслодайни семена и варива), съпътстващи продукти (храна от смилане на соя, рапица и слънчоглед, както и богати на протеини материали, които са резултат от преработени полски култури), източници на нерастителна основа (животински протеини, бивши хранителни продукти) и груби фуражи (трева, силажна царевица, фуражни бобови растения). Данните за съдържанието на протеини подлежат на годишни и регионални промени и трябва да се считат за средни стойности. Това важи особено за културите и грубия фураж.
Комисията актуализира най-малко веднъж годишно своите баланси за фуражния протеин в ЕС въз основа на данни от балансите на Генерална дирекция "Земеделие и развитие на селските райони" за зърнени култури, маслодайни семена, протеинови култури и захар и своите краткосрочни перспективи за суроватка на прах и обезмаслено мляко на прах. Включително данни от базите данни на Евростат за биомаса и за производството на култури за производство на груби фуражи, както и външни данни от индустрията за производство на протеини от производството на нишесте, пивоварни продукти и рибно брашно и от "Ойлуърлд" (Oilworld).
Тази година Комисията публикува баланса в електронни таблици, за да улесни анализа на данните и да позволи на заинтересованите страни да разберат по-добре как Брюксел изготвя тази статистика. Балансите от предходни години също бяха актуализирани, за да включват статистически корекции на времеви редове за биомаса, наскоро съобщени от държавите членки чрез Евростат.