Проект, осъществяван от български и норвежки организации, ще обучава ромските жени в България на умения и самочувствие

На лични умения и самочувствие ще учи ромски жени проект, реализиран от сдружение "Ларго" в Кюстендил. Проектът предлага нови методи за овластяване на ромските жени и момичета и прилагане на иновативни норвежки модели за пряко застъпничество чрез методите на изкуството и културата. По този начин проектът ще се бори и с ранното отпадане от училище на ромските момичета, както и с встъпването им в ранни бракове.
Проектът "Имам една мечта" беше презентиран днес пред представителки на ромската общност в Кюстендил. Гражданската инициатива се осъществява съвместно с Центъра за равнопоставеност и разнообразие-КУН, Норвегия, които имат голям опит в овластяването на уязвимите социални групи и са отдадени на каузата за защита на правата на жените и малцинствата. "Проектът е адресиран за това как една жена може да мечтае и не само това, но и да сбъдва мечтите си", каза председателят на сдружение "Ларго" Сашо Ковачев. Той посочи, че инициативата цели да създаде среда, демонстрираща уважение към ромските жени като личности, и в същото време да им предостави инструменти, за да отстояват себе си като субекти, които могат да се борят за своите права, интереси и мечти. 
"Често пъти ромските жени нямат мечти. Много често хоризонтът е къс и мечтите стигат до работа на минимална заплата. Много пъти жените споделят, че са възприемани само като "бяла техника", разказаха още участниците в проекта. "Моят съвет към младите ромски жени и да бъдат проактивни. Да имат умна практичност, адекватна проява на свободна воля, правилен избор, въпреки обстоятелствата. Това ще ги обогати и помага да знаят и разбират повече", каза Ани Ковачева - студентка в Американския университет в Благоевград, участничка в редица състезания по публично говорене на международно и национално ниво.
Проектът на "Ларго" и Центъра КУН е с продължителност 30 месеца и ще се изпълнява в шест градове на страната. Дейностите по проекта предвиждат обучение на ромски жени за личностно развитие и застъпнически кампании. По него е издадена и книга с лични истории на ромски жени от България - "Шарена меланхолия", разказваща историите на жени от ромския етнос, които са успели да осъществят мечтите си. По проекта е изготвен и доклад на база проучвания, който представя кризите на традиционното семейство, общностния живот, личните отношения в семействата на роми от България.