Рискът от смърт по време и след бременност при британките е по-висок отколкото при жените в Норвегия и Дания, установи проучване

За майките във Великобритания има три пъти по-голям риск от смърт по време на бременност и малко след раждането в сравнение с тези в Норвегия и Дания, предаде ДПА, като цитира ново проучване.
Изследователите си поставят за цел да сравнят нивата на майчина смъртност в осем европейски страни.
Те установяват, че от проучваните държави в Словакия са най-високите показателите за смъртност сред жени, на които предстои раждане или малко след него.
Великобритания е на второ място по този показател. Наскоро стана ясно, че майчината смъртност се е повишила там.
Новото проучване, проведено от международен екип от изследователи, включващ и учени от Оксфордския университет, анализира данни за милиони живородени деца в Дания, Финландия, Франция, Италия, Нидерландия, Норвегия, Словакия и Великобритания.
Британските данни включват информация за повече от два милиона живородени бебета в периода между 2016 и 2018 г.
Специалистите установяват, че смъртността сред майките по време на бременност и до 42 дни след раждането на детето им варира от 2,7 на 100 000 живородени в Норвегия до 10,9 на 100 000 в Словакия.
Във Великобритания има 9,6 майчински смъртни случаи на всеки 100 000 родени бебета.
Във всичките осем нации смъртността е по-висока при най-младите и най-възрастните майки.
В седем държави при жените, родени в чужбина или от етническо малцинство, е установен 50 процентов или по-висок риск от смърт по време и малко сред бременността. Констатацията не се се отнася за Норвегия.
Изследователите уточняват, че сърдечните заболявания и самоубийствата са водещите причини за смърт. Във Великобритания кръвните съсиреци също имат сериозен дял.
Авторите казаха, че сърдечно-съдовите заболявания и психичното здраве на новите майки трябва да бъдат "приоритет във всички страни" и призоваха нациите да изучат най-добрите практики една от друга, за да намалят смъртните случаи.
Данните са публикувани в изданието "Бритиш медикал джърнъл".