В рамките на обучението д-р Николова представи функционалностите на системата, чрез която се осъществяват подаването и оценката на проектни предложения, както и отчитането на вече реализиращи се проекти. Тя демонстрира практически и как могат да се правят различни по вид справки, касаещи изпълнението на програми и проекти на територията на цялата страна и в зависимост от района за планиране. Гостите на семинара научиха кои са най-честите пропуски и грешки, които допускат кандидатите за безвъзмездна финансова помощ.
ИСУН 2020 събира и обработва данни за програмите и осигурява публичност и проследимост по всяка една процедура и договор за предоставяне на финансова помощ. Чрез системата може да се наблюдава изпълнението по различни критерии и индикатори. Тя е интернет базирана и с осигурен достъп от всяка една точка. Отворена е за кандидатстване 24 часа в денонощието. Свързана е с други информационни системи, което улеснява бенефициентите. Платформата пести време и ресурси, намалява административната тежест, гарантира прозрачност, достъпност и оперативност.
Участниците в срещата бяха запознати и с възможности за финансиране на проекти за кръгова икономика. Бяха представени основните програми на ЕС с директно кандидатстване към ЕК, програми с финансиране от ЕС на национално ниво, както и други финансиращи програми, имащи отношение към елементи на кръговата икономика.