Пекинският университет е под локдаун; все повече случаи на ковид в Китай

Китайските власти затвориха днес един от големите  университет в Пекин, след като там бе открит един случай на ковид, предаде Асошиейтед прес. Китай води много строга политиката по отношение на ковида въпреки нарастващото обществено недоволство.
До петък студентите и преподавателите от Пекинския университет ще имат право да напускат територията на учебното заведение само при необходимост, а лекциите ще са онлайн, се казва в изявление на университета.
Пекин съобщи за повече от 350 нови случая през последните 24 часа. Това е сравнително малък брой на фона на 21-милионното му население, но достатъчен, за да бъдат наложени отделни локдауни и карантини съгласно китайската политика за “нулев ковид“. В национален мащаб Китай съобщи за близо 20 000 случая през седмицата в сравнение с отчетените преди близо седмица 8 000.
Властите напоследък избягват да затварят цели градове, за да се опитат да сведат до минимум ограниченията върху придвижването и негативното отражение върху икономиката. Те искат да избегнат повторното затваряне, използвано тази година в Шанхай, когато корабоплаването беше блокирано и в мегаполиса избухнаха много протести. От миналата седмица има нови указания, свързани с ковида, призоваващи местните власти да следват по-прецизен и научен подход, за да не се налагат ненужни ограничения.
Все още обаче при откриване на нови случаи се налага локдаун на сгради и цели райони. Тази седмица избухнаха протести в гъсто застроени райони в южния град Гуанчжоу. Градът е известен с много работници-мигранти, които работят в текстилната индустрия. Видеоклипове, публикувани онлайн, показват как тълпи от хора събарят бариери, но не става ясно каква точно е причината за недоволството им. 
Гуанчжоу, индустриален експортен център близо до Хонконг, съобщи за повече от 6000 нови случая на коронавирус. Това е най-голямото активно огнище в страната. Големи огнища има и в градовете Чунцин (на югозапад), Чжънчжоу в провинция Хънан и Хохот, столицата на северния автономен район Вътрешна Монголия.
Работници от голяма фабрика на “айФон” в Чжънчжоу избягаха от общежитията си в края на миналия месец, а “Епъл“ (производителят на айФон) предупреди клиентите си, че ще има забавяне на доставките на мобилните устройства.