"Румъния пропилява ползите от един диверсифициран енергиен микс и една сравнително висока енергийна независимост спрямо други страни с лишена от визия енергийна стратегия, базирана на изкопаемите горива и с фокус върху увеличаване на производителността на всяка цена, пренебрегвайки напълно чистите, устойчиви и справедливи алтернативи, които могат да бъдат изградени около възобновяемите източници на енергия", коментира Роксана Буката, енергиен експерт в Асоциация "2Celsius".
В световната класация на ефективността в борбата с климатичните промени Дания и Швеция заемат 4 и 5 място и продължават да бъдат лидери в тази сфера, следвани от Чили и Мароко, които се издигнаха с няколко позиции нагоре спрямо миналогодишното издание.
Според класацията тази година Румъния се намира със седем места по-надолу и заема в момента 43-то място, като е изпреварена от страни като Словения (41), Виетнам (40), Белгия (39) и България (36).
Експертите на CCPI посочват, че Румъния отбелязва спад през всяка следваща година, като през 2019 г. е била на 24-то място, а през 2021 г. - на 38.
"Този резултат е последствие от липсата на интегрирани инвестиции в сектора на възобновяемата енергия и климатична политика с ниско ниво на амбиция въпреки значителните финансови ресурси, предоставени за ускоряване на прехода към неутрална от климатична гледна точка енергийна система", посочват експертите.
Те отбелязват, че и по отношение на емисиите на газове с парников ефект резултатите са по-слаби в сравнение с миналогодишното издание на класацията, което е "знак, че са необходими трайни усилия за ефективна декарбонизация".
"Изкопаемият газ е смятан за преходно гориво и ключова технология за намаляване на емисиите на газове с парников ефект, а правителството планира множество инвестиции в инфраструктура на базата на изкопаем газ. Нещо повече, въпреки плана за постепенно премахване на въглищата от енергийния микс до 2032 г., затварянето на централите, използващи лигнит или черни каменни въглища, може да закъснее заради липсата на нови производствени мощности, които да ги заменят", коментират експертите.
Високият потенциал на Румъния за производство на електроенергия от възобновяеми източници остава неизползван въпреки ангажимента за намаляване на емисиите на газове с парников ефект с 55 процента до 2030 г. спрямо нивото от 2005 г. и за постигане на климатичен неутралитет до 2050 г., подчертават те.
Разработен от Germanwatch, NewClimate Institute и CAN, Индексът на ефективността на борбата с климатичните промени анализира и сравнява усилията за смекчаване на последиците от изменението на климата в 59-те държави (плюс Европейския съюз като цяло) с най-високи емисии.