Предложението на ДБ предвижда да се създадат преброителни центрове в участъци с по 20 хиляди избиратели, които да броят хартиените бюлетини, вместо секционните избирателни комисии.
На въпрос на БСП Надежда Йорданова (ДБ) уточни, че се запазва същото изискване – преброяването да е приключило 24 часа след приключване на изборния ден. Според ДБ дори броенето ще е по-бързо от преди.
Мая Димитрова от левицата коментира, че идеята е добра, но я притеснява, че е технически неизпълнима. Тя посочи, че след като преброителните центрове преброят бюлетините, резултатите трябва да отидат до общинската или районната избирателна комисия.
Действително най-лесно ще бъде, ако няма хартиени бюлетини, репликира я Йорданова.
Хамид Хамид от ДПС отбеляза, че практиката по света е в такива центрове да се използват преброителни машини. Намалявате субектите, но не решавате напълно субективния елемент, коментира Хамид. Другият въпрос, който не се решава с този метод, е броят на недействителните бюлетини, каза още той. Затова от ДПС предлагат да има преброителни машини в момента на гласуването - устройства, които сканират и не допускат недействителна бюлетина, а я връщат на гласоподавателя да може да си я коригира.
В отговор Божидар Божанов (ДБ) коментира, че софтуерът на скенера и софтуерът на машината ще бъдат поставени под въпрос. Някой някъде ще изкаже предположение, че този скенер е от Венецуела, допълни той.
Искрен Митев от „Продължаваме Промяната“ попита как преброителните центрове решават големия казус с невалидните бюлетини и правенето им на невалидни - например с мастило на пръста. Няма ли да е смислено да се занижи критерият за това кога една бюлетина не е валидна, коментира още той.
Надежда Йорданова обясни, че според тях този подход с преброителните центрове решава проблема с „намаслен палец“ при броенето, който може да направи бюлетината недействителна. Предвиждаме видеонаблюдение в тези преброителни комисии, това е допълнителен стимул да не се правят нарочно недействителни бюлетини, обясни и колегата ѝ Божидар Божанов. Според него тези преброителни комисии ще бъдат и по-добре обучени да разпознават коя бюлетина е валидна и коя не.
Даниел Стефанов, изборен експерт, разясни, че един от проблемите е, че е въведена доста тясна дефиниция за валидна бюлетина. Той посочи, че при всяко излизане от квадратчето, всеки различен знак, комисията е задължена да обяви бюлетината за невалидна. Затова той предложи, ако депутатите искат този проблем да бъде решен, да разширят малко дефиницията за валидна бюлетина.
Румен Йончев от „Български възход“ коментира, че подкрепят идеята, но въвеждането на преброителните центрове позволява други промени, които не бива да се подминават с лека ръка, като например да се разшири дефиницията за валидна бюлетина. Да обсъдим дали въобще да продължим да имаме тъмна стаичка, в която човек може да вади други бюлетини, да има "индийски нишки", посочи още той.
Божидар Божанов обясни, че законопроектът на БСП за промени в Изборния кодекс предвижда параван вместо стаичка.
Александра Константинова от Асоциация "Прозрачност без граници" коментира, че основната полза от въвеждането на преброителни центрове е като ефективен инструмент за намаляване на контролирания вот. Като съберем 20 хиляди избиратели и техните гласове бъдат броени на едно място, много трудно може да бъде дадена обратната връзка към малката секция и кой как е гласувал процентно, допълни тя.
Александър Ненков от ГЕРБ-СДС посочи, че по принцип подкрепят такава идея за преброителни центрове, но смятат, че е изключително рисково това да се прави за следващите 2-3 месеца. В момента партиите имат проблем да попълнят секционните избирателни комисии, а сега правим още една междинна стъпка и сега същите хора трябва да се преместят в друго звено да правят същото, коментира още той.
Божидар Божанов (ДБ) разясни, че разликата между секционната избирателна комисия и преброителната комисия е, че членовете на преброителната комисия няма да са станали в 6:00 часа сутринта, няма да са стояли цял ден и няма да са изморени при броенето.