Методиката беше изпратена на НЗОК преди дни от Българския лекарски съюз. Всички деветима представители на Надзорния съвет приеха методиката, нанесоха някои корекции и я изпращаме за становище на лекарския съюз, каза още Златанов. По думите на Златанов корекциите са свързани с предложените от лекарския съюз различни коефициенти за заплащане за извършени профилактични прегледи на деца и възрастни. Коефициентът за извършените профилактични прегледи ще бъде еднакъв, независимо от възрастта на пациентите, допълни Златанов.
Остатъчните средства в бюджета на НЗОК ще бъдат разпределени и за поставяне на ваксини, за прегледи на деца и бременни, за болници, поддържали интензивни структури за лечение на пациенти с ковид инфекция и др., добави той.
Надзорният съвет е очаквал днес на среща представителите на Българския лекарски съюз, с които е трябвало да се обсъдят преговорите за предстоящия Национален рамков договор 2023 – 2025 г, както и методиката, но от съсловната организация не се е явил никой, каза още Златанов.
Можем да преговаряме с лекарския съюз сега по текстовата част на рамковия договор и след приемането на новия бюджет, да се анексират към него новите цени и обеми дейност, обясни Златанов. По думите му е възможно рамковият договор да се сключи и извън тази календарна година, когато вече ще има ясен бюджет на НЗОК. И двата варианта са приемливи, но ако се подпише националният рамков договор с всички параметри, е по-справедливо, каза още Златанов.
Преди дни председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров обяви, че няма да преговаря със сегашното ръководство на НЗОК по бъдещия рамков договор и поиска оставката на управителя на Касата – проф. Петко Салчев, както и на Александър Златанов. Д-р Маджаров обясни искането на оставките с аргумент за „рецидив с опитите за прикриване на средства, гласувани от парламента за здраве“, с „бламиране, имитиране и саботиране на преговорния процес“ и с „нежелание за решаване на проблемите в сектора“.