Свинското е най-предпочитаното месо в Китай и растящите цени доведоха до инфлация във втората по големина икономика в света в момент на забавяне на растежа. Страната е източник на около половината от световното производство и колебанията там оказват влияние върху цените на свинете и месото в световен мащаб.
Цените на свинското месо в Китай са скочили през октомври с 51,8 процента спрямо предходната година, съобщи Националното статистическо бюро, въпреки че производството през третото тримесечие се е повишило с 0,7 процента спрямо година по-рано.
Цените на свинското ще останат високи през 2023 г. поради по-ниското предлагане, според 10 браншови анализатори, фермери и доставчици на фуражи и генетични продукти, въпреки че те предупредиха, че търсенето може да бъде повлияно от мерките на Китай срещу Ковид-19.
"Всички трябва да наблюдаваме Китай. Очакваме увеличени продажби поради недостига на свинско месо", коментира Джим Лонг, главен изпълнителен директор на канадската "Дженесъс" (Genesus Inc), доставчик на свине за разплод в Китай.
Цените на живите свине се повишиха с около 78 процента от юни до 28,50 юана (3,98 долара) за кг на 19 октомври, което е най-високата цена от март 2021 г., според данни на "Шанхай Джей Си интелиджънс" (Shanghai JC Intelligence Co Ltd), и макар оттогава да падат, те остават над исторически средни стойности.
Правителството обвини фермерите, които задържат прасетата от клане, за да ги угояват повече за по-високите цени, но анализатори и експерти казват, че е имало значително намаление на предлагането от миналата зима.
Въпреки това Министерството на земеделието и селските райони многократно е заявявало, че капацитетът за размножаване е достатъчен.
"Намаляването на капацитета за производство на свине майки може да е по-голямо, отколкото си представя пазарът в момента", заяви Гуан Илин, анализатор в "Кофко фючърс" (Cofco Futures).
Спадът в търсенето на свинско месо и високите разходи за фураж от юни 2021 г. до юли тази година накараха фермерите да понесат загуби от до 600 юана на прасе. Фермерите разпродаваха стада, унищожаваха повече свине от нормалното или забавяха производството, като не чифтосваха женските, за да ограничат загубите си.
"Дженесъс" вярва, че намаляването на стадата е по-голямо от докладваното, като изчислява, че свинете са е намалели с между 6 и 8 милиона глави.
С по-малко прасета, родени в края на 2021 г. и първото тримесечие на 2022 г., броят на готовите за клане прасета е намалял къма лятото, сподели изпълнителен директор на един от най-големите производители в Китай.
Министерството на земеделието съобщава, че Китай е имал 44,6 милиона свине майки през септември 2021 г., като показателят е намалял до 41,85 милиона до март 2022 г., преди да се повиши до над 43 милиона до септември.
"Отчетеният общ брой свине майки е завишен", каза Зоу Жихонг, китайски мениджър на доставчика на селскостопанско оборудване в САЩ "Хог слат" (Hog Slat Inc), допълвайки, че много хамбари все още са празни.
Нито министерството на земеделието, нито статистическото бюро са отговорили на исканията за коментар на техните данни.
Министерството на земеделието смята, че информацията за ключови показатели като свинете за разплод трябва да се оповестява по-често, за да се ръководи по-добре производството. Китай има 20 милиона дребни фермери, които често влизат и излизат от бизнеса с отглеждане на свине, в зависимост от пазарните условия, което затруднява събирането на точни данни.
Фермите също не отчитат смъртни случаи от болести като африканска чума по свинете.
Все пак анализатори казаха, че само недостигът на предлагане може да предизвика толкова високи цени. "Ако имаше толкова много прасета, цената не би могла да достигне тазгодишното драматично ниво", коменира Сяо Лин, анализатор в "Хуачуан секюритис" (Huachuang Securities).
Доставчиците на фуражи също отбелязват спад в производството. Производството на фуражи за свине е спаднало с 8 процента през първите осем месеца на 2022 г. в сравнение с година по-рано, според Китайската асоциация на фуражната индустрия.
Министерството на земеделието на САЩ съобщи за 39 500 тона свинско месо, изнесено за Китай през седмицата, приключваща на 3 ноември, спрямо средните 24 120 тона досега тази година.
"Очаквам повече доставки да пристигнат през четвъртото тримесечие", каза Пан Ченджун, старши анализатор в "Рабобанк" (Rabobank), добавяйки, че вносът през 2023 г. ще бъде по-висок от 2022 г.