През тазгодишния септември, отнесен към същия месец година по-рано, промишленото производство се е увеличило с 5,7 на сто в ЕС и с 4,9 на сто в еврозоната.
В България през септември спрямо август промишленото производство е намаляло с 1,7 на сто, с което се нарежда на седмо място измежду 14-те странни от Съюза, в които показателят е спаднал. През август родното промишлено производство нарасна с 0,2 на сто, сочат сезонно изгладените данни.
На годишна основа през септември обаче родното производство в промишлеността се е разширило с 11 на сто, което е забавяне спрямо ръст от 16,5 на сто през август и 18 на сто през юли. Така през септември страната ни е заемала петото място в ЕС по най-голям ръст на промишленото производство, докато месец по-рано заемаше първото място.
Месечно сравнение по основни промишлени групи и по страни членки
В ЕС през септември в сравнение с август е нараснало производството на недълготрайни потребителски стоки (+3,1 на сто) на и капиталови стоки (+1,7 на сто), докато производството на междинни стоки и на дълготрайни потребителски стоки са намалели с 0,6 на сто, а производството на енергията - с 2 на сто.
За същия период в еврозоната се е покачило производството на недълготрайни потребителски стоки (+3,6 на сто) и капиталови стоки (+1,5 на сто), докато производството на междинни стоки, както и на дълготрайни потребителски стоки са спаднали с 0,9 на сто. Производството в сектор енергетика е спаднало с 1,1 на сто.
Сред страните членки, за които фигурират данни, най-високите месечни увеличения през септември са регистрирани в Ирландия (+11,9 на сто), Белгия (+7,1 на сто), и в Унгария и Нидерландия (+1,6 за всяка). Противно на тях най-голям спад са записали Литва (-8,2 на сто), Гърция (-4,5 на сто) и Естония (-3,6 на сто).
Годишно сравнение по основни промишлени групи и по страни членки
Сред 27-те страни от Общността през септември в сравнение с миналогодишния септември производството на капиталови стоки се е увеличило с 14,3 на сто, на недълготрайни потребителски стоки с 8,4 на сто, а на дълготрайни потребителски стоки, с 1,8 на сто. Междувременно е намаляло производството на междинни стоки с 11,4 на сто, и на енергия с 2,8 на сто.
В еврозоната през септември отново на годишна база се е повишило производството при капиталовите стоки, нетрайните потребителски стоки и при дълготрайните потребителски стоки, съответно с 13,5 на сто, с 5,7 на сто и с 3,6 на сто. Производството на междинни стоки е намаляло с 2,1 на сто, а на енергията - с 3,0 на сто.
Сред членки, за които има налични данни, най-големи годишни увеличения на промишленото производство през септември са регистрирали в Ирландия (+31 на сто), Дания (+19 на сто) и Малта (+14,2 на сто). На другия край на скалата сред страните с най-голям спад са били Естония (-7,5 на сто), Латвия (-3,7 на сто) и Словакия (-1,9 на сто).