По време на срещата на върха на ОТД в Самарканд, Узбекистан, турският президент Реджеп Тайип Ердоган в петък "благодари" на членовете на организацията за "приемането на СКТР като член-наблюдател", въпреки че това не беше потвърдено от останалите държави. СКТР е призната само от Анкара.
"Това решение, което се очаква да бъде ратифицирано от членовете на организацията, е достойно за съжаление и противоречи на факта, че няколко членове на организацията изразиха твърдата си подкрепа за принципа на териториалната цялост и Устава на ООН", заяви в изявление Петер Стано, говорител на ръководителя на дипломацията на ЕС Жозеп Борел.
"Всяко действие за улесняване или подпомагане по какъвто и да е начин на международното признаване на сепаратисткото образувание на кипърските турци сериозно подкопава усилията за създаване на благоприятна среда за възобновяване на преговорите под егидата на ООН", продължи той и припомни, че ЕС "признава единствено Република Кипър като субект на международното право в съответствие с резолюциите на Съвета за сигурност на ООН".
"ЕС е напълно ангажиран с цялостно разрешаване на кипърския проблем въз основа на двуобщностна и двузонална федерация (...) Това решение няма алтернатива", каза той.
СКТР обявява едностранно своята независимост през 1983 г., девет години след като турската армия нахлува в Северен Кипър в отговор на държавен преврат, извършен от кипърски гръцки националисти. Три дни по-късно Съветът за сигурност на ООН обяви тази "декларация за отделяне" за "юридически невалидна", напомня АФП.
Кипър остава разделен и днес, като Република Кипър, член на ЕС от 2004 г., упражнява власт само над южната част на острова.