Премиерът Исмаил Сабри Якоб разпусна парламента на 10 октомври и свика предсрочни избори, като заяви, че изборите ще сложат край на години на политическа нестабилност.
Агенция Ройтерс описва начина, по който функционира малайзийската избирателна система.
Политическо устройство и избирателна система на Малайзия
Малайзия е парламентарна демокрация и конституционна монархия, като ролята на султана като цяло е церемониална, въпреки че той разполага с някои важни правомощия.
Редовни избори се произвеждат на всеки пет години, като премиерът може да свика и предсрочни избори.
Изборният процес се базира върху правилото, че партията или коалицията, която спечели най-малко 112 места в 222-местния парламент, бива натоварена със задачата да сформира правителство.
Избирателите
На предстоящите избори право на глас имат над 21 милиона малайзийци.
На тези избори около пет милиона души ще гласуват за първи път, като това до голяма степен се дължи на миналогодишното решение на правителството да намали възрастта, на която малайзийците получават право да гласуват, от 21 на 18 години.
Гласуването не е задължително и избирателната активност всеки път е различна. На последните избори през 2018 г., когато право на глас имаха близо 15 милиона души, тя беше 82,3 процента - една от най-високите, равнища, които някога са били отчитани в Малайзия.
От историческа гледна точка в страната се забелязва тенденция високата избирателна активност да благоприятства опозицията, а ниската - управляващите.
Никога досега в историята на Малайзия не е имало правителство, сформирано от една-единствена партия. Това се дължи не на последно място на мултиетническата структура на малайзийското общество, която играе роля при сформирането на управляващи коалиции.
Основните политически сили
Две са основните политически сили, които имат амбицията да съставят кабинет след изборите. Едната е коалицията "Национален фронт", а другата - опозиционният "Алианс на надеждата".
В "Националния фронт" водеща роля играе Обединената малайзийска национална организация - националистическа партия, която извежда като свой приоритет борбата за правата на етническите малайци.
"Националният фронт", в който членуват и партии, които защитават интересите на китайското и индийското малцинство в Малайзия, управляваше страната в продължение на шест десетилетия, преди да бъде загуби от "Алианса на надеждата" на изборите през 2018 г. заради многобройните обвинения в корупция.
Обединената малайзийска национална организация обаче успя да се върне на власт през 2020 г. като част от нова властова комбинация, след като коалицията, оглавявана от "Алианса на надеждата", се разпадна.
"Алиансът на надеждата" спечели изборите през 2018 г. начело с бившия премиер Махатхир Мохамад, но загуби властта две години по-късно заради вътрешни противоборства. Понастоящем лидер на обединението е Ануар Ибрахим, който е и неговият кандидат за премиер.
"Националният фронт" издигна сегашния министър-председател Исмаил Сабри Якоб.
Избирателната комисия на Малайзия обикновено обявява победителя на изборите още през нощта след изборния ден.