Специалисти от Кърджали се запознаха с американската практика и опит при работата с хора с психични заболявания

Ръководители на различни социални услуги в Кърджали и представители на неправителствения сектор, работещи с хора с психични проблеми, се запознаха с американската практика за подкрепа, в рамките на двудневен форум. Своя опит и добри практики пред тях представи директорът на Фондация „Оак хаус” (Къщата на дъба) Кристен Гервин от Порт Клинтън, щата Охайо.
„В хода на нашата работа подкрепяме индивидуално хората с психични заболявания. Възприели сме един холистичен подход – да лекуваме личността. Това означава, че лекуваме тялото, душата и ума на човека. Защото възстановяването всъщност е един уникален процес за всяка една личност“, каза за БТА Кристен Гервин.
По думите ѝ възстановяването на хората с ментални проблеми е дълъг и сложен процес, в който в Щатите участват съвместно различните институции и резултати не могат да се очакват мигновено. Според нея България се движи в положителна посока, що се касае до работата с хората с ментални увреждания. Работещите с тях специалисти Кристен Гервин определи като отворени за споделяне и придобиване на опит и нови похвати.
„Когато говорим за психичната болест, хората много се страхуват от различието. Те се страхуват от всякаква форма на различие. Така че водещи са страхът, неразбирането, а те пък са продиктувани от факта, че не разбираме какво се случва с човека остреща. А когато не го разбираме, го виждаме като форма на преследващ обект, като призрак. Хубавото е, че през последните 20 години темата все повече се отваря. Колегите на всички нива създават различни програми, за да може този призрак да се разглежда по един човешки начин“, коментира психологът и председател на фондация  „П.У.Л.С.” Екатерина Велева. Като специалист тя открои, че никой не е застрахован от това да се разболее физически или психически. За това, по думите ѝ, водещото при работа и комуникация с такива хора е човещината, разбирането, съвместната работа на специалисти с нуждаещи се. 
„Това е и послание към хората, които се разболяват, независимо от какво – не е срамно да си болен. Важното е човек да го разпознава, да търси помощ, да вярва на специалистите, за да може някак заедно да се постараем да се справим“, каза още Екатерина Велева. 
Сред представените в рамките на двудневния форум в Кърджали практики бе арт процес – „маски на възстановяване“, в който хора с ментални заболявания в процес на възстановяване от зависимости имат възможност да изразят себе си. Идеята е заимствана от сдружение на артистите в Щатите и чрез рисуване върху хартиени маски всеки може да изрази начина, по който мисли, че го виждат останалите, да изрази начина, по който той самият се вижда. На форума върху маските твориха работещи с хора с увреждания. Бяха да дадени примери за цветовете и формите и как те се променят в процеса на лечение.
„Изключително интересно е да видиш как хора, участвали в продължение на няколко месеца в такива уъркшопи, имат своя прогрес в лечението – от тъмните, черни маски до вече цветните, показващи напредъка в тяхното възстановяване“, коментира Юлия Андонова от фондация „П.У.Л.С.“, която участва и в американска обучителна програма за споделяне на опит и добри практики от страна на САЩ, по отношение на работата с различни общности.
По време на форума бе отбелязано, че за последните 20 години в община Кърджали са разкрити 17 вида различни социални услуги. В тях са заети около 700 души, пряко ангажирани с предоставянето на услугите на над 5000 души в общината. Срещите бяха организирани от клуб „Доверие” към Фондация „П.У.Л.С.”, Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания, с подкрепата на Община Кърджали.