Събитието ще се състои на 12 и 13 ноември, от 13:30 до 18:00 часа, в зала Левентис на Националния природонаучния музей. Палеонтологът и палеохудожник Владимир Николов ще учи желаещите да рисуват велоцираптор.
Описан за науката през 1924 година, велоцирапторът се превръща в един от най-популярните динозаври, благодарение на ролята си във филма „Джурасик Парк“. Участниците ще разберат правдоподобен ли е обаче образът на филмовото чудовище. Направените през последните десетилетия научни открития накараха палеонтолозите да преразгледат из основи разбиранията си за динозаврите, посочват от НПМ-БАН. През последните 20 години велоцирапторът захвърли облика си на пъргаво и зловещо люспесто влечуго и прие ролята на не по-малко смъртоносен птицеподобен хищник, допълват от научната институция.
В предстоящата работилница по палеоилюстрация участниците ще имат възможност да се запознаят с този впечатляващ хищник и да възстановят външния му вид, такъв какъвто го описва съвременната наука. След това никога повече няма да гледате на птиците по същия начин, отбелязват от музея.
Участващите в работилницата ще научат още как новите фосилни находки, които безброй палеонтолози непрестанно откриват по цял свят и изследването им чрез нови технологии и методи за анализ, непрестанно разширяват знанията ни за праисторическия свят и животните, които са го обитавали. Една единствена вкаменелост е достатъчна, за да зачеркне десетилетни представи за външния вид на динозаврите, отбелязват от НПМ-БАН.
Палеоартът, популярен също и като палеоилюстрация, е художествено направление, което се е разположило на границата между изкуството и науката. Неговата цел е изготвянето на научно обосновани художествени реконструкции на древния свят и обитаваната от него природна среда. Използваните художествени средства за постигане на тази цел варират от традиционни 2D (рисунка, живопис, литография и др.) и 3D (скулптура), до различни дигитални техники (рисунка, живопис, фотокомпозиране и фотоманипулиране, моделиране). В ръцете на опитния палеоартист, палеоилюстрацията отваря прозорци към отдавна изгубени светове и представлява най-мощният инструмент за комуникация на палеонтологичната наука пред широката публика.
Максимален брой участници в групата е 12 души, а всеки може да избере да посети само един от двата или и двата дни.
От НПМ-БАН представят и програмата си за следващите работилници по научна илюстрация, които организират заедно с ДАФНИ. На 26 и 27 ноември с Наталия Стамболова ще рисуват есенни листа в ботанически стил. На 3 и 4 декември Снежина Попова ще води работилницата за научна илюстрация на тема „Шишарки“, а на 17 и 18 декември Деница Пенева ще запознае участниците с червеногушката. /ИРС