Представителството на ЕК в Румъния организира днес в Букурещ годишна конференция за изпълнение на НПВУ, който за Румъния е на стойност 29,18 милиарда евро в заеми и грантове.
"Планът на Румъния е много добър и много амбициозен. На първо място той има значителен принос за прехода към зелена енергия. Той е много амбициозен в областта на цифровизацията, по-специално цифровизацията на услугите в публичния сектор и здравеопазването", заяви Селин Гауер и напомни, че всички реформи и инвестиции, предвидени в документа, трябва да бъдат завършени до 2026 г.
Представителката на ЕК подчерта, че националните планове не са наложени „отгоре“. "Румъния е отговорна като държава за съдържанието на плана, одобрен от Съвета. Това не е нещо, което идва отгоре надолу, а нещо, което е предложено от Румъния", изтъкна тя. Гауер припомни, че целите, заложени в НПВУ, са задължителни.
Румънският държавен секретар в министерството на инвестициите и европейските проекти Кармен Морару каза на конференцията, че представителите на Румъния и ЕК са провели първа дискусия относно промени в НПВУ.
"Румъния и Комисията са в процес на изменение на НПВУ по няколко причини. Една от тях е въвеждането на фактора RePowerEU (...)“, каза Морару, визирайки плана на ЕС за намаляване на зависимостта от руски изкопаеми горива и определяне на нови, по-амбициозни цели за производство на възобновяема енергия и енергоспестяване. Втората причина, по думите на представителката на Румъния, е, че страната трябва да намали отпуснатите й безвъзмездни средства с 2,11 млрд. евро.
„Така че по принцип трябва да анализираме кои са компонентите, за които се отпускат безвъзмездни средства, и да видим къде можем да намалим или компенсираме по друг начин", поясни Морару.
Тя представи в цифри значението на НПВУ за Румъния.
Страната трябва да изпълни 507 цели и етапни задачи и да предприеме 171 мерки, включително 64 реформи и 107 инвестиции. За това са предвидени 29,18 млрд. евро, от които 14,23 млрд. евро безвъзмездни средства и 14,94 млрд. евро заеми, посочи Кармен Морару. Тя допълни, че в момента Румъния разполага с 6,35 млрд. евро по сметката на Националния план за възстановяване и устойчивост, което е достатъчно, за да започне да го изпълнява „с пълна сила".
Румъния е поела ангажимент за реформи в закона за декарбонизацията, закона за специалните пенсии и закона за лицата, подаващи сигнали за нередности, отбелязва Аджерпрес.