Доц. Атанасов отбеляза, че преди повече от месец чрез ресорния вицепремиер е изпратил писмо за ситуацията в НСИ и е поискал среща с министъра на финансите, но отговор не е получен. Той изтъкна, че вече близо година има подписан Ангажимент на правителството на Република България във връзка с доверието в статистиката - документ, изискван от Евростат, който трябва да гарантира професионалната независимост на българската статистика, в това число осигуряване на финансови и човешки ресурси, необходими за запазване и подобряване на качеството на официалната статистика.
Синдикалните представители потвърдиха намерението си в края на седмицата да организират национален протест, на който да поискат достойно заплащане за работещите както в частния сектор, така и в държавната администрация. Впоследствие протестът ще премине в едночасови стачки, а ако се наложи - и в безсрочни ефективни стачни действия.
През втората половина на октомври Ваня Григорова съобщи пред журналисти, че има 43 свободни работни места в структурата на НСИ и това възпрепятства работата на института, като причината за липса на желаещи да работят в института са ниските брутни заплати. Най-високата брутна минимална работна заплата в НСИ е 1147 лв. и тя се получава от работещите в централното управление на института. Младши експерт в НСИ получава брутна заплата 803 лв., а има и брутни заплати в размер на 730 лв., посочи още Григорова. Последното увеличение на възнагражданията - през 2020 г., е било приложено само за хора, работещи с респонденти, добави Григорова. През второто тримесечие на тази година средната брутна заплата в НСИ е с 23 на сто по-ниска в сравнение с тези в централната администрация. От 122 държавни институции НСИ е на 98 място по размер на трудовите възнаграждения, посочи още Ваня Григорова.