Познавам България от единия до другия ѝ край – тя е красива страна, хората са прекрасни, каза доайенът на българските евреи в Израел Хари Зеслер

Познавам България от единия до другия ѝ край, всичките планини и дефилета. България е красива страна, хората са прекрасни. Това каза доайенът на българските евреи в Израел Хари Зеслер в интервю за БТА. Той участва в 17-ата Световна среща на българските медии, която Българската телеграфна агенция (БТА) организира от 1 до 3 ноември в Йерусалим и Тел Авив.
Познавам страната, понеже бях ловец, посочи Зеслер. Според него не само България, но и целият свят са се променили. Няма идеализъм, днес има пари, отбеляза той.
Българският народ беше прекрасен, добър, работлив, честен и ние, евреите, бяхме част от него. Аз не се чувствах евреин, а българин, каза Зеслер и допълни, че всичките му приятели са били българи и самият той е учил в българско училище.
Хари Зеслер отбеляза помощта на българската еврейска общност при изграждането на Държавата Израел в периода между 1949 г. и 1951 година. Българските евреи помогнаха извънредно много, преди всичко в издигането на медицината, допълни той.
Според Зеслер Холокостът не може да се повтори, но споменът ще остане завинаги и трябва да остане, защото е нещо нечовешко - шест милиона души са били убити тогава. Това не трябва да се забравя и това трябва да го знаят младите, за да не се повтори, заяви той.
Хари Зеслер е носител на орден "Стара планина" - първа степен, за изключителните му заслуги за популяризирането и утвърждаването на положителния образ на България в Израел и по света, за развитието на двустранните отношения между България и Израел, и във връзка с деветдесетата му годишнина.
В началото на 90-те години на миналия век Зеслер организира, заедно с други организации на българските евреи в Държавата Израел, и лично финансира изпращането на помощи за България с лекарства и продукти за болници и детски заведения. През 2010 г. инициира и финансира издигането на паметник на площад в Хайфа като благодарност към българския народ за спасяването на българските евреи, който оттогава носи името „Площад България“. 
Цялото интервю може да видите във видеото.