Малцина в Германия знаят за съществуването на алтернативна социална мрежа на "Туитър"

Докато потребителите на "Туитър" (Twitter) очакват със затаен дъх да разберат какво точно се готви да направи с онлайн платформата новият й собственик - мултимилиардерът Илон Мъск, много от тях не знаят, че съществува алтернативна социална мрежа, сочи проучване, проведено неотдавна в Германия и цитирано от ДПА. Тя се казва "Мастодонт" (Mastodon), също като праисторическото животно. Подобно на "Туитър", достъп до нея се получава чрез приложение на мобилно устройство или чрез настолен компютър. 
И в "Мастодонт", както в "Туитър", съобщенията, които можете да публикувате, са ограничени до определен брой знаци. Потребителите могат да ги коментират, споделят или да ги харесват ("лайкват").
Най-важната разлика между двете социални мрежи е, че "Мастодонт" е с "отворен код". Това означава, че софтуерът (компютърните програми), благодарение на който функционира тази онлайн услуга, не е собственост на някоя компания. Освен това потребителите на тази социална мрежа не са принудени да гледат реклами, за да я ползват.
За разлика от "Туитър", "Мастодонт" е децентрализирана мрежа, което означава, че е базирана на различни сървъри (в момента около 3800 "общности", както ги наричат в мрежата). Тоест тази социална мрежа не може да бъде контролирана от дадена корпорация или от някой мултимилиардер, пише онлайн изданието на британския вестник "Гардиън". Това явно е привлякло десетките хиляди потребители, които се присъединиха към "Мастодонт", откакто Мъск пое контрола над "Туитър". Само в деня, след като той обяви, че е приключил сделката по придобиването на технологичната компания, която управлява социалната мрежа, над 70 000 потребители са създали профили в по-малкия й конкурент - "Мастодонт", допълва "Гардиън".
"Мастодонт" е създадена в Германия през 2016 г. и до момента в нея са регистрирани около 5,7 милиона профила на потребители. Те са много по-малко от 217-те милиона активни потребители, за които през 2021 г. компанията "Туитър" обяви, че посещават дневно мобилното й приложение или уеб версията на социалната й мрежа, отбелязва ДПА.
Около 80 процента от хората в Германия никога не са чували за тази децентрализирана социална мрежа, според представително проучване на агенцията за маркетингови изследвания "ЮГав" (YouGov), публикувано в края на октомври.
Във Федералната република хората, които вече имат активен профил в "Мастодонт", са само 4 на сто, докато 11 процента са чували за платформата, но не са регистрирани в нея. Други 5 на сто са отказали да отговорят на въпросите относно тази социална мрежа. 
В Германия, както и в много други западни страни, наличието на профил в "Туитър" е от съществено значение за политици, известни личности от света на шоубизнеса, както и за корпоративния имидж на фирмите. Някои потребители на социалната мрежа обаче са разтревожени от придобиването й от най-богатия човек в света, който обещава по-малко ограничения върху свободата на изразяване на мнение и обмисля въвеждането на определени допълнителни такси, посочва ДПА.