В Букурещ има 363 сгради с максимален риск от срутване при земетресение, съобщава телевизия Диджи 24

В румънската столица в момента има 363 сгради, които са категоризирани с "първа степен на сеизмичен риск", според данни на Градската администрация за укрепване на сградите в сеизмичен риск, цитирани от телевизия Диджи 24.
Освен тях и други 373 сгради в Букурещ, категоризирани с "втора степен на сеизмичен риск", биха могли да пострадат сериозно при земетресение с голям магнитуд, сочат данните.
Според закона в категорията "първа степен на сеизмичен риск", известна още като "червена точка" поради специфичната маркировка на тези сгради след извършване на техническа експертиза, попадат сградите, при които се оценява, че има висок риск от срутване при силно земетресение.
На практика при трус с магнитуд 7, подобен на този от 1977 г., 363 сгради в Букурещ са с висок риск от срутване, отбелязва телевизията, като напомня, че при земетресението с магнитуд 7,2 на 4 март 1977 г. са се срутили 33 сгради.
Сградите с "втора степен на сеизмичен риск" също не са в безопасност - макар да се оценява, че за тях няма пряк риск от пълно разрушаване, те може да бъдат тежко засегнати от едно силно земетресение.
"При тях може да се очакват съществени структурни повреди, тоест сградите може да станат най-малкото негодни за обитаване", обясни за телевизия Джи 24 Матей Сумбасаку, инженер-конструктор със специализация в областта на анализа на сеизмичния риск и основател на Re:Rise - Асоциация за намаляване на сеизмичния риск.
Земетресението от тази сутрин трябва да представлява алармен сигнал, заяви на свой ред Ръзвам Мунтяну, изпълнителен директор на Градската администрация за укрепване на сградите в сеизмичен риск, предаде Аджерпрес.
Той призова за партньорство между обществената администрация и асоциациите на собствениците за укрепване на колкото се може по-голям брой сгради.
"Земетресението тази сутрин трябва да представлява алармен сигнал за цялото общество - за публичната администрация, но и за асоциациите на собствениците. Приканвам собствениците да се свържат с нас, с нашата институция, за да им кажем точно какви са стъпките, за да започнат укрепване", заяви той.
Мунтяну посочи, че условието за това е да има единодушие в асоциацията на собствениците. Той добави, че от финансова гледна точка общината предлага серия от инструменти за тази цел, включително възможност за безплатно укрепване при определени условия. 
Земетресение с магнитуд 5,4 разтърси тази сутрин сеизмичния район Вранча в Североизточна Румъния и беше усетено в Букурещ, както и в съседни на Румъния страни, включително България.