Книгата на д-р Лечева представи научният ръководител на нейния труд доц. Костадин Нушев, преподавател в Богословския факултет на Софийския университет (СУ) „Св. Климент Охридски“. Той обяви, че книгата ще бъде учебник за магистрите от факултета през новата учебна година.
На събитието присъства и Старозагорският митрополит Киприан. За премиерата пристигнаха в Стара Загора и роднини на дядо Методий от Великобритания, Швейцария, САЩ, Швеция.
Книгата е издадена с финансовата подкрепа на Старозагорската Света митрополия. Изследването на д-р Румяна Лечева започва с благословията на митрополит Киприан Старозагорски, а научен консултант е историкът проф. Петко Петков от Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“.
„Това е книга, която представя в синтезиран вид част от делника, делата, труда и света на първия Старозагорски митрополит. Дядо Методий е духовник, отдаден на призванието си да служи на Родината и на своя род, безспорно е бележит деец на църковната независимост, носещ воля неотстъпно да преследва именно добрите цели. Книгата на д-р Лечева маркира както житейската пътека на бележития архиерей, така и неговите социално-етически възгледи и най-вече политическите му тежнения в управлението на Старозагорска епархия“, посочи старозагорският владика Киприан. Той напомни, че времето е доказало истинността на посланията на митрополит Методий Кусев и изрази надежда изследването на д-р Лечева да даде възможност на читателя да почувства енергията и силата на бележития духовник.
Доц. Костадин Нушев подчерта, че в изследването „За слава на Бога“ много коректно е разгледано богатото историческо наследство на митрополит Методий Старозагорски. „Д-р Лечева хвърля светлина върху книжовното наследство на дядо Методий, върху християнските му и педагогически възгледи, модела му за едно истинско, духовно възпитание, което интегрира духовните ценности на християнството и научните истини за света“, отбеляза доц. Нушев и подчерта, че митрополит Методий Кусев през целия си живот се интересува не само от църковния живот, но и от развитието на науката, което го прави много интересна личност. „Изследването засяга и борбата на митрополит Методий със социалистическото движение, чийто процеси той много добре познава благодарение на своето философско образование. „Тази книга ще ни даде нов поглед да продължаваме да изучаваме наследството му, да се опитваме да го поставим в една много по-широка рамка на църковната история, на църковно-дипломатическите отношения, защото всичко това, което е направил за българското Възраждане и за българското църковно движение, е било отричано и по негово време, имало е борби, имало е опит за ограничаване. За целите на тази църковна културна борба той създава вестници, използва всички възможности да влияе със своите инициативи“, каза още доц. Костадин Нушев.
„За слава на Бога“ е събрало много малка част от дейностите на дядо Методий като митрополит в Старозагорска епархия, това са единствено и само неговите социални проекти, някои от които са първи в историята на нашата църква. Нарекох ги така, защото те наистина са направени за слава на Бога“, посочи авторът Румяна Лечева. Тя завърши представянето на изследването си с тезата, че социалната дейност в Третата българска държава е основана от Българската православна църква.
Авторът Румяна Лечева изказа своята благодарност към Старозагорската митрополия и към митрополит Киприан.
Румяна Лечева е дългогодишен кореспондент на Българска телеграфна агенция (БТА) в Стара Загора, доктор по история и хоноруван преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“. Била е кореспондент на вестник „Демокрация“ и на Българската национална телевизия. Автор е на книгите „Истинската история на Христина Морфова“ и „В името на Иисус“, както и на сценарии на документални филми.
Представянето на документалното изследване на д-р Румяна Лечева е част от програмата на двудневните чествания, организирани от Старозагорската митрополия, Община Стара Загора, Богословския факултет при СУ „Св. Климент Охридски“ и Фондацията „Митрополит Методий Кусев“ по повод на 100-ата годишнина от блажената кончина на митрополит Методий, която се отбелязва на първи ноември.