МИА: Правителството и опозицията в Република Северна Македония гледат по различен начин на доклада на ЕК и нефункционалния парламент

Последният доклад на ЕК за Република Северна Македония съдържа не само оценка на събитията и препоръки за подобрение, но повече отвсякога е ръководство за това как да продължим напред в процеса на присъединяване по отношение на многото реформи по пътя на присъединяване към ЕС. Това е инструкция, предназначена за цялата страна, за всички заинтересовани страни и преди всичко за правителството, както и за други държавни институции, включително парламента, които ще имат много важна роля в процеса на присъединяване, предаде специално за БТА агенция МИА.
Това съобщи ръководителят на делегацията на ЕС посланик Дейвид Гиър, който представи доклада на ЕК на съвместното заседание на Националния съвет за европейска интеграция и парламентарната комисия по европейските въпроси. Той повтори оценката на законодателния орган, съдържаща се в доклада, че работата му е засенчена от политическа поляризация и че са необходими добро планиране и консултации, за да се ограничи използването на бързи процедури, за да се позволи ефективен надзор и консултации по законите.
"Много внимание беше отделено на тези наблюдения, като се има предвид важната роля, която парламентът ще играе в процеса на присъединяване. Това е част от по-голяма политическа поляризация на по-широко ниво, която изисква усилия от всички политически актьори, за да се излекува. Това се основава на убеждението, което отново произтича от други успешни процеси на присъединяване, че устойчив напредък може да бъде постигнат, ако приемането на реформите стане проект на национално ниво, включващ правителството, опозицията, всички държавни институции, НПО и бизнес общността", каза той.
"Приоритет са съвместните усилия на всички политически партии за затвърждаване на ключовата роля на парламента като стълб на политическия диалог. Днешната сесия е още един пример за желанието за сътрудничество между различните партии в парламента", каза Гиър, който обяви, че на 11 ноември ще започне двустранният скрининг за страната като част от процеса на присъединяване, в който участват около 800 експерти от страна на ЕК. Той припомни и споразуменията за съвместно справяне с кризата, както и изявлението на председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен за финансовата подкрепа на ЕС в тази посока.
Вицепремиерът по европейските въпроси и главен преговарящ Боян Маричич подчерта общата оценка на доклада на ЕК, че в около 90 процента от областите държавата има частична или добра готовност. Страната е запазила темпото на напредък и има подобрение в 23 от общо 43 области или глави, докато в останалите 20 области има ограничен или по-слаб напредък. Като правителство, каза той, ние сме напълно съгласни с европейския комисар Оливер Вархей, че Република Северна Македония трябва да използва този импулс и да покаже целия си потенциал чрез ускоряване на реформите. Той призова за обединение и консенсус на всички политически сили в парламента за постигане на тази 30-годишна цел.
"Смятам, че само с национален консенсус и максимално ангажиране на правителството като носител на преговорите, както и на администрацията, която е гръбнакът на процеса, гражданското общество, на парламента, бизнеса и академичната общност и всички останали заинтересовани страни ще можем да изпълним ангажимента да сме готови за пълноправно членство в ЕС до края на това десетилетие, т.е. до 2030 г., както поехме ангажимент на първата междуправителствена конференция. Очаквам пълна ангажираност от ваша страна и протегната ръка, за да можем заедно да отпразнуваме успехите и да преодолеем предизвикателствата, които следват по пътя на европейската интеграция, защото само обединени ще успеем да постигнем тази национална задача. Консенсусът е необходим както за реформите, така и за успешното приключване на преговорите", каза Маричич.
Депутати от управляващото мнозинство и от опозицията си размениха обвинения кой е причината за лошите оценки за работата на парламента.
Депутатът от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски изрази в обръщението си мнението, че в Хърватия Националният съвет за европейски интеграции /НСЕИ/ е органът, където се приемат общи позиции, а в Република Северна Македония НСЕИ е място, където депутатите се информират пост фактум за вече поетите задължения и позиции. Той призова процесът да не се партизира и каза, че страната има партиен преговарящ, поради което според неговата оценка има недоверие в процеса на евроинтеграция. Милошоски представи сравнителен анализ на доклада на ЕК за страната за 31 области, според който Република Северна Македония отбелязва нулев или никакъв напредък в пет позиции и 1 от 10, т.е. незадоволителен напредък, а Собранието според него получава най-ниска оценка, резултат по отношение на последните четири години.
Снежана Калевска Ванчева от СДСМ подчерта, че докладът на ЕК е насока за по-нататъшната работа на институциите, но по-специално се отнася до парламента като най-висшия законодателен орган, който има ключова роля в процеса на европейска интеграция. Тя оцени изказването на Милошоски като съответстващо  на с това, което прави опозицията в парламента.
Годишният доклад на ЕК за Северна Македония, първият от началото на преговорите на 19 юли, беше представен на президента на държавата, на премиера, председателя на парламента, пред гражданското общество и за първи път и пред председателя на Върховния съд. 
Това е новината на деня в Република Северна Македония, избрана от Медийната информационна агенция /МИА/ за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Република Северна Македония да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт без промяна с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.