В сливенската изложба той участва за първи път, като зад гърба си има над 80 самостоятелни и стотина колективни изложби по цял свят, печелил е множество награди.
Наградената му творба „Нощта прегръща утрото” (диптих) спечели и първо място в конкурса в категория „Живопис“. За нея той разказа, че е част от цикъл, върху който работи в момента. Тя е негов прочит за кръговрата на живота. Картината е хоризонтална, 1 м /2,25 м., техниката е акрил върху основа шкурка.
Друг цикъл картини е нарекъл "Бряг", символ на пространство, където се срещат две различни стихии - вода и суша, добро и лошо, и прочие.
"Рисувам върху нестандартни неща, работя с по-нестандартни материали - пигменти, лепила, рисувам върху плюш", разказа той. Професорът насърчава и своите студенти да не се ограничават със стандартните материали и техники. "Колкото аз уча студентите, толкова и те ме учат. Това ми е най-голямата полза, че съм преподавал. Има си обаче, нещо задължително - да можеш да рисуваш. Не може да правиш по-странни неща, ако не може да рисуваш. Основата на всичко е да можеш да хармонираш цветовете и след това може да правиш, каквото си искаш." Според него има страхотна логика и в произведенията на най-големите абстракционисти, които изглеждат хаотично, но не са такива.
Според художника не е необходимо зрителят да си обяснява едно произведение - то или ти харесва, или не.
КОВИД пандемията не се е отразила добре на хората на изкуството, заради ограничаването на контактите, смята професорът. "Студентите още не могат да дойдат на себе си, у тях има някаква инерция", каза той. Моментите на изолация обаче са дали възможност на много художници да се посветят на рисуване по-дълго време.
Професор Чолаков подготвя изложба в галерия "Райко Алексиев" в София, която ще бъде открита през следващата година. През другата седмица, заедно с други свои колеги професори, ще участва с три свои творби в изложба в Истанбул.
В Националната изложба за изобразително изкуство ,,Сливен 2022” участваха художници от цяла България с произведения в областта на живописта, скулптурата, графиката и неконвенционалните форми на изобразителното изкуство. Организатори са Община Сливен, Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен, Съюз на българските художници – Представителство – Сливен, Дружество на художниците – Сливен, Съюз на българските художници и Национална художествена гимназия „Димитър Добрович“ – Сливен.