Президентът Румен Радев, служебният министър на културата Велислав Минеков, заместник-министърът на културата Пламен Славов, заместник -министърът на образованието и науката Надя Младенова, представители на Съюза на народните читалища, присъстваха на церемонията на „Дондуков“2.
Духовността, културата и образованието са трите важни стълба за нашето общество, каза вицепрезидентът Йотова след като получи отличието. Този, който не разбира колко е важно това няма място нито в политиката, нито в управлението на държавата, добави тя.
Йотова отбеляза уникалността на българското читалище като институция в нашето общество и важността от съхраняването му занапред. Читалището е онзи мост, който връща към традицията, но който и днес работи с децата за тяхното бъдеще. Читалището е онази светлина, която много ни е нужна, когато губим пътя пред себе си, онази светлинка, която в един отчужден свят, в свят, раздиран от противоречия и войни, ни връща към ценностите на нашето общество, посочи вицепрезидентът.
Българското читалище има своите много големи съюзници. Важното е тези хора да бъдат събрани, техните действия да бъдат по-координирани и тогава никоя власт няма да успее да ги премахне или да ги купи, защото имаше и такива опити, заяви Илияна Йотова. 3750 читалища е огромна мрежа, за мнозина обаче в нашето общество тази институция няма бъдеще, защото така както читалището има много съюзници и приятели, така има и своите отрицатели, каза още тя. За съжаление през последните седем месеца на редовния кабинет в Министерството на културата се бяха събрали точно такива хора, които искаха не само читалището да престане да съществува, но твърде апетитни им се видяха проектите, имотите, сградите, а и човешкия ресурс, каза вицепрезидентът. Тя благодари на читалищните дейци и на Съюза на българските читалища за мъжеството „да се опълчат срещу това национално предателство“. Благодарение на вашите усилия, на подкрепата, която имахме всички помежду си и водихме тази битка, понякога доста неравна, успяхме да съхраним читалището, каза вицепрезидентът.
Потънали в тегоби и проблеми забравяме да забелязваме днешните съвременни будители – учители, читалищни дейци, хората, които въпреки всичко и не рядко, въпреки държавата, поддържат духовността, културата и образованието, каза още Йотова и им благодари за тяхната дейност. Забързани в делничното и отговаряйки на някакви моментни кризи забравяме да забележим още една много сериозна криза, която един ден сигурно ще се окаже с много тъжни последствия. Това е кризата в смисъла, кризата в обществените отношения, във връзките помежду ни като хора, като нация, като народ, каза още Илияна Йотова. Вие сте тези, които ни връщате към тази ценност, продължавайте да го правите и занапред, защото по-важно от този смисъл и от тези връзки няма, се обърна вицепрезидентът към читалищните дейци и към днешните будители.
Президентът Румен Радев каза, че трябва да се работи феноменът български читалища да бъде съхранен и развиван, да стъпваме на него, когато искаме да градим силна, модерна, европейска, просперираща България. Той пожела на читалищните дейци, МОН, Министерство на културата, все така да продължават заедно с президентската институция да работят за съхраняване на читалищата, на "тази искра на народна любов и надежда за идните поколения".
Председателят на Съюза на народните читалища Николай Дойнов изтъкна дейността и подкрепата на вицепрезидента Йотова за съхраняване и развитие на читалищата в страната. Илияна Йотова се отличава с ясен ум, висок художествен интелект и сърце от огън - само тогава може да излезеш пред читалищата и да ги гледаш в очите, защото всичко се забравя и никой не помни тези, които основаха и продължават да защитават тази свещена българска кауза, каза Дойнов.
Николай Дойнов отбеляза още дейността на Съюза на народните читалища за отстояване на съществуването на читалищата у нас. Отстояхме читалищата, загубихме 800 читалища. На 10 ноември (1989 г.) бяха 4288, сега са 3750, посочи Дойнов. Тези читалища се загубиха, но успяхме да запазим хората, специалистите, които са си оставили живота в читалищата и продължават да поддържат читалищния дух. Това е една огромна заслуга на целия български народ, каза още Николай Дойнов. Съюзът на народните читалище успя в една много тежка ситуация и едни много тежки седем месеца, когато срещу читалищата се проведе борба именно от министерството, което трябваше да ги закриля. Ние устояхме и успяхме благодарение и на помощта на Илияна Йотова, посочи още Николай Дойнов.
Сред удостоените със званието „Следовник на народните будители“ през последните 15 години, откакто то се присъжда, са Негово Светейшество патриарх Максим, акад. Антон Дончев, акад. Благовест Сендов, акад. Людмил Стайков, проф. Божидар Димитров, Тончо Русев, Никола Анастасов, представители на духовния елит на България.