Над изданието ще работи колектив от музейни специалисти - Николай Ставрев - уредник в отдел „Възраждане”, д-р Тоня Любенова - главен уредник в отдел „Нова и най-нова история”, Светлана Аврамова - главен уредник в същия отдел и Магдалена Жечева, директор на РИМ, като човек, който се е занимавал с проучване на историята на училището като музеен изложбен център.
„Работата на музея през цялата предстояща година ще подчиним на тази годишнина. Предвидили сме много събития“, каза Жечева.
Според автора на проекта Николай Ставрев, изданието ще бъде разделено на три условни раздела: „Възраждане”, „Нова история” и „Най-нова история”.
Първият раздел обхваща най-романтичния период на училището, времето на неговото изграждане, идването на Петко Р. Славейков като учител в Търговище, неговият краткотраен престой, но особено ценния му принос, оставили следи в историята на град и на училището. Интересен момент представляват писмата, които той пише от тогавашната Ески Джумая и които дават допълнителна информация какво се случва в града. Любопитни са дописките от възрожденската преса, които описват значими процеси в обществено-политическия живот тогава. Ще поместим и информация за спомоществуватели, учители и ученици от града. Специално място ще бъде отделено за архитектурата на сградата. Ще бъдат използвани и материали от запазените до днес в Националната библиотека кондики, обясниха музейните специалисти.
Същинското развитие на училище „Св. Седмочисленици” е в следосвобожденския период. И 66 години от неговата история са свързани с периода на новата история до 1944 г., когато то съществува като училище, а от 1905 г. е единствената гимназия в града. Ще се обърне внимание на динамичните процеси в неговото развитие. В тази част ще се отдаде заслуженото на директорите и учителите. Фотографии от фонда на музея ще онагледят изданието, допълни Любенова.
Третият раздел, според Аврамова, ще обхване периода след промените в България, настъпили на 9 септември 1944 г. Тук ще бъдат описани кардиналните промени, които се случват и в училището, как биват освобождавани учителите, проявили фашистка дейност и как се акцентира върху идейно-политическото възпитание на учениците.
В края на сборника ще се обърне внимание на мястото на Славейковото училище в музейния комплекс в Търговище.
В навечерието на Деня на народните будители от музея обявяват кампания, която има условен срок до края на ноември. Екипът призозава местните граждани, джумалии извън Търговище или техни наследници, да проверят личните си архиви за документи, снимки, пособия или други елементи, свързани с историята на Славейковото училище. Особено ценни ще бъдат спомени на някогашни възпитаници на училището, разкази за празненства и т.н.
Очаква се сборникът да бъде отпечатан до май 2023 г., в обем от около 200 страници.