Помощта на Китай за Тихоокеанския регион е спаднала от върховите си стойности от 287 милиона долара през 2016 г. до 187 милиона долара през 2020 г. Това е най-ниското ниво от 2008 г. насам, когато базираният в Сидни международен мозъчен тръст започва да определя в количествено изражение подкрепата за развиващите се островни държави в Тихия океан, предаде Асошиейтед прес.
В същия период мерките за справяне с пандемията от КОВИД-19 са довели до рекорден размер на подкрепата за Тихоокеанския регион от 4,25 милиарда долара през 2020 г., което е 47 процента повече в сравнение с предходната, показва докладът на австралийския мозъчен тръст. В него се почва, че само 5 процента от китайското подпомагане за региона е било предназначено за подкрепа, свързана с пандемията. Институтът "Лоуи" все още не разполага със завършени данни за 2021 г., но според предварителните резултати спадът в китайската подкрепа за Тихоокеанския регион е продължил.
Директорът на проекта "Карта на помощта за Тихия океан" Александър Даянт заяви, че Китай инвестира повече средства в Соломоновите острови и Кирибати, отколкото Тайван е предоставял преди това. През 2019 г. двете островни държави прекъснаха дипломатическите си съюзи с Тайван и се насочиха към Пекин. Докато Тайван са предоставяли между 8 и 9 милиона долара годишно за т. нар. фондове за развитие на избирателните райони на Соломоновите острови, сега Китай отделя между 11 и 12 милиона долара, заяви Данят. "Помощта на Китай остава ключов дипломатически инструмент за Пекин в Тихия океан. Новото финансиране за развитие е насочено към конкретни държави", добави той.
Пекин е увеличил мащаба на инфраструктурата, планирана за Соломоновите острови, за да може тихоокеанската държава да бъде домакин на регионалните тихоокеански игри през следващата година, заяви Даянт, определяйки китайските инвестиции в островната държава като малки, но бързо нарастващи. Китай също така е планирал да финансира авиолиния в Кирибати, за да стимулира туристическата индустрия на острова - сделка, която нямаше да отговаря на правилата на тайванската програма за подпомагане, добави той.
Новото австралийско правителство обеща по-голяма ангажираност с тихоокеанските си съседи. То обвинява предишното управление, че е пренебрегнало Китай, който в началото на годината сключи двустранно споразумение за сигурност със Соломоновите острови и това породи опасения за създаването на китайска военноморска база в южната част на Тихия океан.
Австралия, най-големият дарител на Тихоокеанския регион, обяви в годишния си бюджет миналата седмица допълнителни 900 милиона австралийски долара (570 американски долара) за подпомагане на страните от региона.
Тъй като Съединените щати и техните съюзници се опитват да противодействат на нарастващото влияние на Китай в Тихия океан, тихоокеанските лидери вече имат повече потенциални партньори за развитие, от които да избират, заяви Даянт.
Директорката на програмата на Института "Лоуи" за тихоокеанските острови Мег Кийн отбеляза, че Папуа Нова Гвинея не е вземала нов китайски заем от три години. Самоа неотдавна взе решение да не взема заем от Китай за модернизиране на пристанището си. "Виждаме различни оценки на риска и възвръщаемостта, различни начини на работа, но наистина важното е, че тихоокеанските островни държави правят избор какво ще служи най-добре на интересите им за развитие, а те имат по-голям избор, защото има конкуренция", заяви Кийн.