Колекция от антики представя скулптора Огюст Роден като почитател на египетското изкуство

Колекция от антики представя скулптора Огюст Роден като почитател на египетското изкуство, съобщава АФП. Колекционираните от Роден статуи, надгробни плочи, маски, вази и амулети се показват за първи път пред публика.
Изложбата в музея „Роден“, представяща личната колекция на френския скулптор, е озаглавена „Rеve d'Еgypte“ („Мечта за Египет“). Включени са около 300 египетски предмета, събирани от 90-те години на XX век до края на живота на Роден. Колекцията оказва влияние върху някои от късните произведения на скулптора. Те също са част от изложбата.
Най-красивите образци от колекцията са запазени и изучени през годините. Сега те за първи път се показват пред публика във връзка с творчеството на Роден, обяснява Бенедикт Гарние, комисар на изложбата, пред АФП. Това е ретроспективен поглед, който дава нов ключ към изкуството на Роден и осветява неговите търсения.
Скулпторът започва да колекционира древно изкуство, за да подхрани своите естетически амбиции. Когато започва да събира античните предмети, той все още е в четиридесетте си години и не печели добре.
Огюст Роден събира огромна колекция от антики, най-вече гръко-римски. Когато умира през 1917 г., предметите в нея наброяват 6500. Египетските образци са повече от 1000.
В началото Роден купува малки предмети от парижките антиквари, после, в началото на XX век, той се сдобива с най-важните образци в колекцията. Ценните експонати са от разкопки, казва Гарние.
Други артисти от това време играят ролята на негови „контрабандисти“ от Египет. Такива са немският поет Райнер Мария Рилке и съпругата му – скулпторката Клара Вестхоф, както и американската танцьорка Айседора Дънкан. Изложбата представя фотографии на Дънкан и трупата й пред сфинкс в Египет.
Роден попълва колекцията си с помощта на търговци на антики от Египет и често не вижда предварително предметите. Имал е план да създаде музей за образованието на млади художници. През 1912 г. той разполага творчеството си в „Отел Бирон“, който по-късно става музей „Роден“.
Посетителите на изложбата могат да видят как артистът, който никога не е посещавал Египет, е бил „омагьосан“ от чистите линии и форми, от монументалността на египетското изкуство, казват организаторите. Монументалната статуя на писателя Оноре дьо Балзак, призната за първата модерна скулптура, е изложена до фотография на египетски колос. Роден нарича статуята на Балзак „Френският сфинкс“.