"През миналата година започнахме да работим в южната част пред крепостната стена. Тогава открихме нов участък от крепостната стена, който дотогава не беше известен. Оказа се, че е от периода на Второто българско царство", обясни Иванов. Установено е, че има поне две крепостни стени – от Второто българско царство и от османския период.
По време на тазгодишните проучвания са изследвани жилища от османския период, силно разрушени сгради, участъци от основни и спомагателни улици, отоплителни съоръжения, боклучени ями и следи от нетрайни структури. Открити са различни средновековни и османски монети, върхове от стрели, куршуми, пластини от ризница, керамични съдове, украшения и предмети на бита.
"Със сигурност знаем, че крепостта е била доста интензивно ползвана. Именно тук след превземането на Търново от османците, цар Иван Шишман се премества в Никопол и тя се превръща в последната средновековна българска столица, макар и за две години. След превземането й от османците Никопол е център на област", добави Иванов.
Той припомни, че проучванията на Никополската крепост бяха прекъснати за дълъг период от 30 години и възстановени през миналото лято по инициатива на местната община. През тази година финансиране е отпуснато и от Министерството на културата (МК). Така с подкрепата на Община Никопол и на РИМ – Плевен е сформиран голям екип, който е разширил проучванията.
"Имаме увереността, че разкопките ще продължат и през следващото лято. Още през миналата година от Община Никопол бе изготвена концепция за консервация, реконсервация, реставрация и социализация на обекта. Поради тази причина и МК подпомогна проучванията през тази година", отбеляза археологът.
От крайдунавската община вече работят в посока да направят крепостта атрактивен обект за посещения - оформени са алеи, монтирано е и осветление.