Политическите сили в 48-ото НС да се върнат към духа на парламентаризма, призоваха в декларация от контактната група за съставяне на правителство

Политическите сили в 48-ото НС да се върнат към духа на парламентаризма, както и да се даде път на аргументите, на взаимното уважение, диалога и отговорното лидерство. За това призова в проекта на декларация  контактната група за съставяне на правителство. Текстът бе представен от Росен Плевнелиев, президент на България (2012-2017), по време на пресконференция в Народното събрание , както и разпространен от пресофиса на Плевнелиев. 
Проектът на декларация ще бъде внесен в парламента утре, съобщи още той. 
В декларацията се отчитат вътрешнополитически и външнополитически приоритети. 
В този особено труден момент хората разчитат на работещи институции, действащ парламент и редовно правителство, да възстановим реда и добрия тон, защото хаосът, в тези особено тежки времена, може да роди антисистемно, дори авторитарно управление, се посочва в текста.
Да се положат усилия за намиране на решение за избор на редовно правителство, което да преведе България през кризите, се казва още в декларацията.
В текста се посочва, че ще се положат всички усилия да се приеме пакет от законопроекти в изпълнение на поетите ангажименти за реформи по Плана за възстановяване и устойчивост, с цел ускоряване модернизацията чрез механизмите на европейската солидарност.
Ще подкрепим ефективна борба с корупцията, което означава пълна прозрачност и прогнозируемост в работата на администрацията. Настояваме всички договори, анекси, плащания, тръжни процедури да бъдат публични на принципа - който управлява обществения ресурс, няма какво да крие, се казва още в проекта на декларация. 
В нея се изтъква, че народните представители се обединяват за провеждане на всеобхватна реформа в сектор правосъдие, която да доведе до бързо и ефективно правоприлагане, прозрачност и отчетност за преодоляване на усещането за криза на справедливостта в обществото, зад която да застане конституционно мнозинство.
Ще подкрепим правна реформа, като до 6 м. ще организираме широко обществено обсъждане с всички заинтересовани страни, включително Венецианската комисия, се казва в текста, в който е заложен срок до една година за конституционна промяна. 
"Категорично осъждаме идеята за цялостна промяна на конституционния модел с цел въвеждане на президентска република, защото това може да създаде предпоставки за авторитарно управление в страната", се посочва в текста.
Изразяваме своята силна политическа воля за по-нататъшна интеграция на България в ЕС и НАТО, като единствена гаранция за нашата сигурност и просперитет, се отбелязва в проекта на декларация. С нея се потвърждава националната цел за присъединяване на България към Шенген, еврозоната, както и членството на страната ни в ОИСР. Убедени сме в решимостта на Народното събрание да одобри втората част от покупката на Ф-16 за изграждане на пълна ескадрила за нашите ВВС, се посочва в проекта на декларация. 
Относно външнополитически действия, с текста се осъжда ескалиращата военна агресия на Русия и незаконното анексиране на украински територии в нарушение на Устава на ООН и международното право. "Препотвърждаваме позицията на България за категорично непризнаване на тази анексия, както и пълната си подкрепа за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна. Потвърждаваме участието на България в изпълнението на приетите с единодушие - и с нашия глас! - решения на НАТО и Европейския съюз за оказване на военна, икономическа и хуманитарна помощ на Украйна в защита на нейната териториална цялост в международно утвърдените ѝ граници", се посочва още в текста.