Проектът на "Kaufland България" цели да запази максимално автентична функцията и предназначението на халите с визията на нейния автор - архитект Наум Торбов, увери Чернев. По думите му, след реконструкцията на този проект ще бъдат събрани над 17 000 свежи и качествени продукти, като водещо място ще имат български производители и стоки. Той посочи, че "Kaufland България" работи с над 80 процента български доставчици, а до момента има 170 български производители, които искат да се включат в този проект.
Сред културния афиш на Централни хали София ще бъдат изложби, дискусии, музикални вечери, активности за деца и други, обяви изпълнителният директор на Kaufland България Иван Чернев.
Възстановяването на автентичния вид на сградата ще бъдат реализирано от "Kaufland България", обеща Петя Владимирова, която работи в Борда на директорите на компанията. Тя уточни, че дейността по проекта е започнала още през 2020 г. В началото са направени много експертизи, анализи и оценки на състоянието на сградата. Едва след това е започнала работа по първите идейни концепции.
"През цялото време сме се ръководили от сградата и от нейната историческа и културна стойност. Това е водещият мотив на всички, които сме работили по проекта и какъвто ще ви посрещне следващата година", заяви Владимирова. Тя обяви, че, когато е взето решение да се стартира проектът, от "Kaufland България" са се обърнали към арх. Мария Попмаркова. Освен това инж. Георги Колчаков е специалист с експертиза в реконструкцията на сгради паметници на културата. За реализацията на проекта "Kaufland България" е потърсила и една от водещите архитектурни бюра в Европа – австрийската компания "Ундаж", които имат опит в интериорния дизайн за създаване на интериорни решения за сгради паметници на културата и интеграцията на търговските концепции в тях.
Посланикът на Германия в България Ирене Планк коментира, че Централни хали в София не е само място, на което се продават само хранителни продукти, но е и средище на обществения живот. Тя се надява халите да станат място за нови възможности.
Архитект Мария Попмаркова обясни, че "няма да се пипа нищо" по отношение на фасадата, тя само се реставрира и консервира. Има дейности по подновяването на покривната конструкция, добави тя.