По този повод в Британския музей са изложени стотици експонати, сред които и Розетския камък.
Експозицията се открива в момент, когато египтолози настояват лондонския музей да върне камъка на Кайро на фона на връщането от страна на британски институции на много артефакти, плячкосани в колониалния период.
Базалтовият къс, датиран от 196 г. пр.н.е., е ключът за разплитането на мистерията, защото съдържа надписи с идентично значение на три писмености: йероглифи, древно египетско писмо и древногръцки.
Камъкът е открит от френски войници в стените на крепост през 1799 г. и предаден на британската армия, която ги побеждава в Египет през 1801 г. Розетският камък е изложен в Британския музей през 1802 г. През 1822 г. французинът Жан-Франсоа Шамполион успява да дешифрира надписите.
Тъй като Розетският камък има огромно значение за дешифрирането на йероглифите, решихме да го представим в изложба, която показва и други наши водещи експонати, каза Илона Регулски, куратор в лондонския музей.
Египтологът и бивш египетски държавен секретар по антиките Захи Хауас неотдавна даде начало на петиция за връщането на камъка и на други "откраднати" ценности на родината му.
В отговор на запитване на АФП от Британския музей заявиха, че Египет никога не е отправял официално искане за връщане на Розетския камък.
Илона Регулски подчерта, че това е "универсален обект", чието местонахождение няма значение, докато е достъпен публично.
Изложбата се открива в четвъртък.